Anne-Aile-Çocuk

Hamilelikte Oksitosin Hormonu Ne İşe Yarar?

Oksitosin Nedir? Hamilelikte Oksitosin Hormonu Ne İşe Yarar?

Diğer ismi Aşk hormonu olarak da bilinen oksitosin genel itibariyle üreme, cinsellik-aşk ve doğum gibi alanlarda çeşitli işlevleri yerine getirir. Partnerle ve sosyal çevre ile olan ilişkilerde oldukça etkilidir. oksitosin hormonuna dair merak edilenlerin tamamı ve çok daha fazlası şimdi makalemizde.

Oksitosin Ne İşe Yarar?

  • Oksitosin hormonu, yüksek miktarda bulunduğu kişinin ağrı eşiklerini yükseltir. Hatta bunun en büyük kanıtı olarak da kadınların doğum sancısına dayanabilmeleri ve oksitosin hormonu yüksek olan kadınların doğum sancısına dayanıklılıklarının fazla olması ile erkek bireylerin üremesine yardımcı olan oksitosin hormonu aynı zamanda davranış ve duyguların birbiriyle dengelenmesi aşamasında ve düzenlenmesinde aktif rol oynar. Mutluluk ve sevgi gibi pozitif duyguların artış göstermesine yardımcı olur.
  • Kan dolaşımında hormon ise merkezi sinir sisteminde bulunan nörotransmitter denilen kimyasal haberci olarak da işlev görür

Oksitosin Hormonu Nasıl Arttırılır?

Cinsellikİle

Orgazm ve seks ile oksitosin hormonu artış gösterir. Cinsel ilişki esnasında meme ucunun uyarılması da oksitosini arttırır.

Aşkİle

Oksitosin hormonuna, aşk hormonu denilmesinin en önemli sebebi genel itibari ile oksitosin üretiminin aşk ile artmış olmasından kaynaklanmaktadır. El ele tutuşmak ve sarılmak gibi fiiller gerçekleştirildiğinde oksitosin hormonu artış gösterecektir.

Oksitosin İçeren Besinler Nelerdir?

Oksitosin yetersizliğinde uyku bozukluğu, yaşama ile ilgili sevinçte eksiklik ve iletişim kurulmasında çeşitli problemler yaşama gibi pek çok neden görülebilir. Bunun için oksitosini artıran besinlerden faydalanmak gerekir. Oksitosin nerelerde bulunur? Hep birlikte bakalım.

  • Yumurta, süt ve süt ürünleri ile balık gibi gıdalarda oksitosin oldukça protein içeren gıdalar aracılığı ile artar.
  • Yeşil yapraklı sebzeler başta olmak üzere ton balığı, sardalye zeytin ya da zeytinyağı gibi Omega 3 içeren gıdalarda oksitosin miktarı oldukça fazladır.
  • Arpa, buğday, pirinç, yulaf, çavdar gibi tahıl ürünlerinde oksitosin miktarı oldukça fazladır. Bu besinleri tüketen kişinin vücudunda bulunan oksitosin miktarı çok kısa süre içerisinde gözle görülür derecede artış gösterecektir.

Oksitosin Hormonu Gebe Kalmayı Kolaylaştırır Mı?

Cinsel ilişki sırasında yaşanan çeşitli sinirsel uyarılar ulaşım sağlar. Hemen ardından oksitosin hormonunun kanalına ulaştırır ve burada çeşitli ritmik kasılmalar başlar. Döl yoluna boşalan spermoloji bir vakum gibi döl yatağına çekerek gebe kalma ile ilgili ilk adımların atılması hususunda çeşitli faktörleri yerine getirir.

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu