Pratik Bilgiler

Fırın Temizleme Yöntemleri

Fırın Temizleme Yöntemleri

 

Ev hanımlarının temizlik konusunda en çok zorlandığı alanlardan biri de fırın temizliğidir. Doğru yöntemlerle yapılan fırın temizliği hem sağlık açısından hem de hijyen açısından çok önemlidir. Fırın temizliğinde kimyasal temizlik ürünlerinden değil, doğal temizlik ürünlerinden faydalanmak gerekir. Böylece insan sağlığına hiçbir zarar gelmeden fırınlarınızı kolaylıkla temizleyebilirsiniz.

Fırınların içinde daha çok yağ ve yanmış yemek artıkları birikir. Bu durumda da fırın içleri adeta bakteri yuvasına döner.  Eğer doğru fırın temizleme yöntemleri hakkında bilgi sahibi olursanız pratik bir şekilde zorlu fırın temizliğinin üzerinden gelebilirsiniz.

Fırın Temizliğinde Püf Noktalar

Fırın temizliği zaman alıcı ve yorucu olabiliyor. Fırın temizliğini hızlı ve etkili bir şekilde yapabilmek için bu konudaki püf noktalarını bilmeniz gerekir.

 • İlk olarak fırını düşük derecede çalıştırın,
 • Fırının içerisine bir paket kabartma tozu ve bir paket karbonat karışımını serpin,
 • Karışımı serptikten sonra bir spreyin içine elma sirkesini doldurup, fırının içine püskürtün,
 • Fırının kapağını kapatıp, kir ve yağların kabarmasını bekleyin.
 • Yaklaşık 15 – 20 dakika fırını çalıştırdıktan sonra kirler kabarmış ve yumuşamış olacaktır.
 • Eğer fırın içindeki yağlar ve yemek artıkları hala kabarıp yumuşamamışsa yarım limonu kesip fırının tüm yüzeyine uygulayın.
 • Daha sonra duru su ile nemlendirilmiş mikro fiber bez ile fırının içinde bulunan tüm malzemeleri silin.
 • Akabinde yine temiz bir bez ile fırın içini durulayın.
 • Fırın camı çıkıyorsa bunu çıkarıp, elinizde yıkayabilirsiniz.
 • Fakat fırın camı çıkmıyorsa yerinde silebilirsiniz.
 • Fırının kapak bölgesinde yer alan ince ve zor ulaşılan alanlar için temiz bir diş fırçası kullanabilirsiniz. Bu sayede ulaşamadığınız bölgeler bir temizlenecektir.

Fırın İçi Yanıkları Nasıl Temizlenir?

Fırın içindeki en büyük sorunlardan biri fırın içinde oluşan yanıklardır. Eğer fırın içi yanıkları nasıl temizlenir? Sorusu hakkında bilgi sahibi olursanız daha kolay bir şekilde fırınlarınızı temizleyebilirsiniz. Fırın içi yağları  için ilk olarak bir kasenin içine su doldurup fırına yerleştirin. Daha sonra fırını çalıştırın, suyun buharı fırın içindeki yağları ve yanıkları yumuşatacaktır. Yağlar ve yanıklar yumuşadığında limon ve karbonatı karıştırıp yanıkların üzerine uygulayın. Limonla fırın temizliği sanıldığından daha kolay ve daha pratik bir şekilde olacaktır.

Fırın Temizliği Karbonat Ve Limon

Fırın temizlemenin en pratik ve kolay yolu karbonat ve limon karışımıdır. Üstelik fırın temizliği karbonat ve limon ile yapıldığı takdirde sağlık açısından da herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir. Fırını her kullandığınızda yarım limon üzerine biraz karbonat ekleyip fırını silin, ada sonra fırının içini nemli bir bez ile durulayın. Bu sayede kısa sürede fırın temizliği yapabilir, fırının içinde bakteri oluşmasını da engelleyebilirsiniz. Bu yöntem ile mikro dalga fırın temizliği de yapabilirsiniz.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu