Anne-Aile-Çocuk

Ek Gıdaya Geçen Bebeğe Neler Yedirmeli ? 

Ek Gıdaya Geçen Bebeğe Neler Yedirmeli ? 

Ek Gıdaya Geçen Bebeğe Neler Yedirmeli ? 

Ek gıda her annenin bildiği gibi bebek 6 aylık iken başlar ve daha sonrasında devam eder. Fakat bu süreçte herkesten bir ses çıkar. Batıl inanışlar ortaya atılır. Özellikle yeni anne olanlar bu konuda oldukça telaşlanır ve ne yapacağını, bebeğine neler yedireceğini, onu nelerin daha iyi besleyeceğini düşünür. Fakat 6 aylık bebeğin yiyeceği şeyler aslında sınırlıdır çünkü çoğu bebek ek gıda sırasında da annesini emmeye devam etmektedir. Bu kafa karışıkşıklarının önüne geçmek için sizler için bebekler ne ile ek gıdaya geçmeli konusunda biraz araştırma yaptık.

Hayvansal ve bitkisel birçok ürün bu aşamada yer almalı ki bebeğiniz vitaminlerin hepsinden yararlanabilsin.

Meyve suyu ve meyve püresi; Ek gıdaya geçen bebeği olan annelerin ilk tercihlerinden biri haline gelmiştir. Ek gıdaya geçen bebeğe neler Yedirmeli ?sorusu sorulduğunda akla ilk başta meyve püresi ve meyve suları gelir. Meyve püreleri tabi ki zamanında olan ve organik meyvelerle yapılmalıdır. Meyvede bulunan C vitamini bebeğiniz için önemlidir. Meyve püresi hazırlayacağınız meyveleri çok iyi yıkamalı ve bekletmeden bebeğinize yedirmelisiniz. Turunçgiller bebeğinizde bazı hastalıkların tetiklenmesine neden olabilir. Bu nedenle bu besinlere 8-9. aylarda başlanması uygundur. 6. Ayda yedirilebilecek meyveler; elma, armut, muz, avakado.

Sebze püreleri ve sebze çorbaları; Bebeğinizin meyveye olduğu kadar sebzeyede ihtiyacı vardır. Bebeğinize meyvede olduğu gibi sebzede de mevsimine uygun yedirmelisiniz. Mevsimine uygun sebzeleri buharda ya da suda pişirebilirsiniz. 6. Ayda bebeklerin yiyebileceği sebzeler; patates, kabak, balkabağı, havuç, bezelye, yer elması.

Yumurta ; Ek gıdaya geçen bebeğe neler yedirmeli konusunda size sadece meyve yada sebze değil hayvansal bir gıda olan yumurta da yardımcı olacaktır. Pek çok vitamin, magnezyum, mineral içeren ve demir zengini bu besin sayesinde bebeğiniz oldukça fazla beslenmiş ve bu besinden faylanmış olacaktır.

Et; Et konusunda özellikle yağsız kuzu etini kıyma haline getirmeli ya da püre halinde pişirip yedirmelisiniz. Eti bebeklerin sebze çorbalarına ya da pürelerine katıp bu şekilde de yedirebilirsiniz.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu