Sağlık Haberleri

Sırtta Oluşan Sivilcelere Doğal Maske Tarifleri

Sırtta Oluşan Sivilcelere Doğal Maske Tarifleri

 

Sivilceler vücudumuzun her noktasında kolaylıkla oluşabilmektedir. Sivilcelerden korunabilmek adına özellikle yüzünüzdeki sivilceler için çeşitli maske tariflerini uygulayabilmekteyiz. Yine sırtımızda çıkan sivilceler için de sizlere muazzam tarifler vereceğiz. Önce sırtta neden sivilce oluştuğunu hatırlatalım.

Gözeneklerin tıkanması sonucunda sivilceler oluşabilir. Tıkalı olan gözenekler içerisinde yağ salgıları oluşmaktadır. Bu yağ salgıları da derinizde olan bakteriler tarafından çok sevilir.

Bakteriler ise bunları tüketmek için derinizin gözeneklerine yuvalanırlar ve atıkları da buraya atarlar. Onların atıkları da derinizi tahriş etmektedir ve sonuç olarak ciddi anlamda sivilce oluşumuna sebep olurlar.

Gözeneklerin tıkanması da cildinizin zamanla kendisini yenilemesini engellemektedir.

Bu yüzden bakteri oluşumunu engellemek amacı ile mutlaka gözeneklerinizi açık tutmalısınız bunun içinde çeşitli bakım kürlerini uygulayabilirsiniz.

Sırtta Sivilce Çıkmasının Sebepleri Nelerdir?

Özellikle ergenlik çağında sırtınızda sivilceler oluşabilir ve bu yüzden aslında bu biraz normaldir.

Çünkü bu çağda hormonlar haddinden fazla değişim gösterirler. Genel sebepler ise;

  • Aşırı stresli olunması
  • Hormonların değişimi
  • Genetik olarak oluşması
  • Düzensiz fastfood tarzı gıdaların tüketilmesi
  • Aşırı kimyasal kozmetik ürünler kullanılması
  • Cildin belirli periyodik aralıklarda temizlenmemesi

Yukarıdaki unsurlar cildinizde sivilce oluşumuna sebep olabilirler. Sadece sırtınızda değil yüzünüzde, kollarınızda da oluşması mümkündür.

Yine giydiğiniz elbiseler de sırtta sivilce oluşmasına sebep olabilmektedir e dar elbiseler gözeneklerinizi aşırı tıkayacağından dolayı dikkatli olmalısınız.

Yine aşırı terlenmesi ve terlemeden sonra duş alınmayarak gözeneklerin temizlenmemesi de sivilce oluşumunu arttırmaktadır.

Sırtınız İçin Mucize Maske

Yine sırtınızda çıkan bu sivilceler için sizlere vereceğimiz doğal maskeler ile temizleme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Malzemeler;

  • Doğal zeytinyağı
  • Doğal bademyağı
  • Bir çorba kaşığı aktardan alınmış bal

Bunlar karıştırılarak sırtınıza uygulanmalıdır. Sadece sırtınıza değil yüzünüze de uygulayabilirsiniz. Bal antioksidan bir gıda olduğundan dolayı sırtınızdaki sivilcelere çok iyi gelecek ve bir daha oluşmamalarını sağlayacaklardır. Zeytinyağı ve bademyağı da sırtınız için ihtiyaç duyduğu nemi sağlayacaktır.  Bu uygulamayı sırtınıza yaptıktan sonra yarım saat kadar bekletin ve sonra duş alın. Duş esnasında da şampuan kullanımına dikkat edin.

Kullanacağınız şampuanında doğal olması sizin için çok faydalı olacaktır. Ayrıca ileri dönemlerde de kimyasal şampuanları kullanmazsanız sivilce ve aknelerde oldukça azalma görürsünüz.

Yine bu sivilcelerin oluşumlarını güneş çok tetikleyeceğinden dolayı yazın sahilde fazla durmamalısınız. Ayrıca üstü açık elbiseler giymemeli ve sırtınızı güneşin zararlı ışınlarından tam anlamıyla korumalısınız.

Dengeli ve sağlıklı beslenmeli ve bu sayede aşırı yağlı gıdaları tüketmemelisiniz. Yemeklerinizde mutlaka salata bulunmalıdır.

Vücudunuza alacağınız C vitamini B vitamini gibi önemli vitaminlerin sadece bağışıklık sisteminize değil cildinize de çok faydalı olduklarını unutmayın.

Yine çevrenizdeki kişilerin kullandığı cihazları, aletleri cildinize sürmeyin ve sivilcesi bulunan kişiler ile aynı ortamlarda çok fazla sık kalmayın. Ayrıca vücutlarınızı da temas ettirmezseniz daha iyi olacaktır. Yine sofradan tam doymadan kalkın ve tam acıkmadan sofraya oturmayın.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu