Sağlık Haberleri

Kalp Krizi Ve Belirtileri

Kalp Krizi Ve Belirtileri

 

Kalp rahatsızlıkları çok sık rastlanan hastalıklardır ve çok ciddi sonuçlar doğurabilir. Bunlardan en sık rastlananları ve en önemlileri kalp spazmı ve kalp krizidir. Eğer göğsünüzün ortasında bir yanma hissediyorsanız kalp spazmı ya da kalp krizi geçiriyor olabilirsiniz. Bu iki rahatsızlığın benzer nedenleri ve belirtileri vardır.

Kalp Krizi Neden Olur?

Kısaca kalp damarlarınızda meydana gelen bir daralma sonucu kalp kaslarınızın kanı iletememesi ve de bunun sonucunda bu kasların kandan yeterince beslenememesi sonucu kalp spazmı ya da kalp krizi meydana gelir. İkisi arasındaki en önemli fark kalp krizi sırasında damarlarınızdaki tıkanmanın daha ciddi bir boyutta olması ve büyük miktarda kan hücrelerinin birdenbire ölmesidir. Kalp spazmı bir anlamda kalp krizinin öncüsüdür. Bu noktada dikkat etmeniz gereken göğsünüzdeki şiddetli ya da hafif herhangi bir ağrıyı hafife almamanız ve uzun sürmesi durumunda mutlaka doktora görünmenizdir.

Nefes darlığı, aşırı derecede bir huzursuzluk ve mide bulantısı gibi şikâyetler diğer kalp krizi belirtileri olarak adlandırılabilir. Eğer göğsünüzdeki ağrı ya da yanma hissiyle birlikte böyle bir şikayetiniz varsa en yakınınızdaki sağlık ocağı ya da hastaneye vakit kaybetmeden görünmelisiniz. Kalp krizi belirtileri ve göğsünüzdeki yanma her ne kadar gayet açık hissedilse de vücudunuzun özel durumları, yaşınız gibi faktörler nedeniyle bunlardan bazılarını daha az hissedebilirsiniz.

Özellikle göğüsteki yanmanın şiddeti az olsa ya da kısa bir süre devam etse de sizin dikkatli olmanız ve en yakınınızdaki sağlık merkezine görünmeniz hayati bir öneme sahiptir. Ayrıca herhangi bir sağlık ocağına gittiğinizde kalp grafiğiniz çekildiğinde kan değerlerinizde ilk etapta bir sorun görünmese ve yanma hissiniz geçmiş olsa da rahatsızlığınız sona ermemiş olabilir. Doktorunuzun dediklerini dikkate almalı ve uzun süreli bir gözlem önerildiyse mutlaka hastanede kalmalısınız. Kalp rahatsızlıkları ne yazık ki en çok rastlanan ölüm nedenleridir. Ancak bunlardan kaçınmanın ve önlemenin yolları basittir.

Kalp Krizini Önlemek İçin Ne Yapılmalı

Hayatımızın her alanında bugünlerde en çok rastlanan tavsiyeler sağlıklı beslenmek ve spor yapmaktır. Gerek beden gerekse ruh sağlımızı korumak, ömrümüzü daha uzun ve kaliteli geçirmek için bunları dikkate almak zorundayız. Kalp sağlımızı korumak için de mutlaka sağlıklı beslenmeli ve spor yapmalıyız.

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu