Sağlık Haberleri

Türk Oftalmoloji Derneği 56. Ulusal Kongresi, 2-6 Kasım’da Antalya’da yapılacak

Türkiye’deki göz hekimleri Antalya’da buluşuyor

 

Türkiye’de 1928 yılında kurulan ülkemizin en köklü derneklerinden, Türk göz doktorlarını temsil eden Türk Oftalmoloji Derneği 56’ncı Ulusal Kongresi 2-6 Kasım 2022 tarihleri arasında Türk Oftalmoloji Derneği Diyarbakır Şubesi katkılarıyla Antalya’da düzenlenecek.

 

Göz hastalıkları ve göz sağlığı alanında ülkemizdeki en kapsamlı ve önemli etkinlik olan kongreye, yurtiçi ve yurtdışından yaklaşık bin 500 göz uzmanı, 681 yerli ve 29 yabancı konuşmacı yanı sıra 78  firma, 350 firma temsilcisinin katılması planlanıyor. 

 

Türkiye Oftalmoloji Derneği (TOD), Türkiye’nin en köklü meslek kuruluşlarından biri olarak Türk göz hekimlerinin mesleki becerilerini ve deneyimlerini artırmak amacıyla eğitim çalışmaları ve etkinlikler düzenliyor. Dernek, tüm yıl boyunca çok sayıda eğitim seminerleri yaparken, Ulusal Oftalmoloji Kongresi de TOD’un en önemli bilimsel aktivitesi olarak yer alıyor. 2020 yılında pandemi sebebiyle tarihinde ilk kez sanal olarak canlı bağlantılarla düzenlenen kongre, geçen yılki gibi bu yıl tekrar yüz yüze yapılacak organizasyon ile hayata geçirilmeye hazırlanıyor. Bu yıl da pandeminin etkileri azalarak devam etse de pandemi önlemleri kapsamında her türlü tedbirlerin alındığı Sueno Hotel Kongre Merkezi 5 gün boyunca Türkiye’nin ve dünyanın en önemli göz hekimlerini ağırlayacak. 

 

Antalya Belek’teki Sueno Hotel Kongre Merkezi’nde düzenlenecek TOD 56’ncı Ulusal Kongresi kapsamında paneller, kurslar, yuvarlak masa toplantıları, video oturumları, sözlü sunumlar, poster etkinlikleri ve uydu toplantıları her yıl olduğu gibi bu yıl yine olacak. TOD, göz sağlığı ile ilgili ülkemizdeki ve dünyadaki tüm gelişmeleri, yenilikleri, son geliştirilen tedavi yöntemlerini kapsamlı bir şekilde göz hekimleriyle paylaşacak.  

 

Bilim İleri Eğitim Programları  

Ulusal Oftalmoloji Kongrelerinde, yıllardır Bilim İleri Eğitim Programları (BİLEP) başlığıyla oftalmoloji alanında ileri düzeydeki çalışmalar ve yeni bilgiler paylaşılıyor. Bu yıl 12 adet (BİLEP) toplantı oturumu yapılacak ve kongre yine bir gün sürecek BİLEP toplantılarıyla açılacak. Bu toplantılarda en önemli konu başlıkları ise ‘Özellikli Olgularda Katarakt Cerrahisi’, ‘Vitreoretinal Cerrahide Yenilikler ve Tartışmalı Konular’ ve ‘Kornea Naklinde Güncel Yaklaşımlar’ olarak belirlendi. 

 

Türk hekimleri pandemi yorgunu

Türk Oftalmoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Ziya Kapran, geçen yıl yapılan ilk yüz yüze fiziksel buluşma imkanının olduğu kongrenin ardından bu yıl ikinci kez yüz yüze bir kongre düzenlemenin heyecanını yaşadıklarını belirterek, “Kovid-19 pandemisinin başlaması sebebiyle olağanüstü bir dönem yaşadık. Tüm meslektaşlarımız kahramanca, fedakarca ve canları pahasına görevlerini yaptılar. Hayatını kaybeden doktorlarımızı bir kez daha minnet ve şükranla anıyoruz. Bu süreçte hepimiz pandemi yorgunu olduk. Bu sebeple göz hekimi meslektaşlarımızla bir araya gelmeyi ve deneyimlerimizi paylaşmayı sabırsızlıkla bekliyoruz. 56 yıldır devam eden ve hekimlerimize dünyadaki göz tedavileri konusundaki bilimsel verileri, güncel gelişmeleri, bilgileri ve uygulamaları aktaran kongremizin göz hekimlerinin mesleki gelişimine önemli katkı sağlayacaktır” dedi.

 

1500 göz hekimi buluştu

Prof. Dr. Ziya Kapran, 2021 yılında bir buçuk yıllık aradan sonra TOD Merkez Yönetim Kurulu 55’inci Ulusal Kongre’nin fiziki ortamda yapılmasına karar verdiğini belirterek, “Geçtiğimiz yıl kongre, bin 500’den fazla göz doktorunun katılımı ile başarı ile gerçekleştirildi. TOD Merkez Yönetim Kurulu, TOD Şube ve Birimlerinin de görüşünü alarak 2022 yılı itibarı ile tüm takvimli toplantıları fiziki ortamda gerçekleştirmeye karar verdi. Bu yıl da 56’ncı TOD Ulusal Kongresi Kovid-19 önlemleri alınarak fiziki ortamda gerçekleştirilecektir” dedi.

 

Pandeminin gözlerdeki hasarı sürüyor

Prof. Dr. Ziya Kapran, pandemini döneminde başta artan dijital ekran kullanımı olmak üzere pek çok nedenle gözlerimizin pandemiden olumsuz yönde etkilendiğine dikkat çekti. Pandeminin gözlerimizi olumsuz etkilediğini sözlerine ekleyen Kapran şöyle devam etti: 

 

“Pandemi döneminin gözlerimizde yarattığı olumsuz etkiler bugün de devam ediyor. Hayatlarımız tekrar normale dönse de gözlerimizdeki olumsuz etkileri sürüyor. Gençlerde ve çocuklarda rastladığımız dijital göz yorgunluğu ve miyopinin artışı devam ediyor. Pandeminin ilk 3 ayında göz muayenelerinin yüzde 80’i, katarakt ameliyatlarının yüzde 95’i yapılamadı. Bu dönemde göz doktorlarının hayatımızda ne kadar önemli bir yeri olduğu bir kez daha anlaşıldı. Dünyadaki ve ülkemizdeki göz sağlığı ve tedavileri konusunda gelişmeleri değerlendireceğimiz TOD 56’ncı Ulusal Kongresi göz hekimlerinin mesleki gelişimine önemli katkılar sağlamasını hedefliyoruz.”

 

Kongreye yurt içinden olduğu kadar yurt dışındaki hekimlerinden yoğun şekilde katılma talebi var. Toplantılara İngiltere, Almanya, Fransa, Yunanistan, Danimarka, İtalya, ABD, Kanada, Brezilya, Hindistan, Bosna Hersek, Slovenya, İskoçya, Kolombiya, Özbekistan, Portekiz, Ukrayna, Azerbaycan, Kazakistan, Türki Cumhuriyetler, Singapur’dan göz doktorlarının katılması bekleniyor.  

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Facebook Comments Box

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu