Yaşam Tarzı

Eviniz İçin 6 Güzel Koltuk Fikri

Eviniz İçin 6 Güzel Koltuk Fikri

 

Geçen yıllarla birlikte her alanda olduğu gibi dekoratif alanda da değişimler gözlenmiştir. Bunlardan en önemlisi de ev dekorasyonudur. Bu değişimler günlük hayatımıza da yansımış olup yaşam alanımızı kendimizce en iyi şekilde şekillendirirken kararlarımız üzerinde rol oynamaktadır.

Günümüz dünyasında artık kendinize ait bir evinizin olması yetmemekle birlikte yaşam alanınızı oluştururken bu alanın hem göze hitap ediyor olması hem de kullanışlı olması gerekmektedir. Evinizi hem dekoratif hem de kullanışlı bir şekilde oluşturmanın envai çeşit yolu bulunmaktadır.

Kullanacağınız dolaplar, masalar, televizyon üniteleri ve tabii ki de koltuklar. Doğru ve şık koltuk seçimi oldukça önemlidir. İşte evi için doğru koltuğu seçme konusunda kafası karışanlar için 6 güzel koltuk fikri.

L Koltuk

Artık ev dekorasyonu ve koltuk kelimeleri yan yana geçtiğinde karşımıza en sık çıkan koltuk çeşitlerinden biri hiç şüphesin L koltuklardır. Odanızın şekline, isteğinize ve en önemlisi yaratıcılığınıza göre birçok şekilde kullanabileceğiniz L koltuklar özellikle odaların köşe kısımlarına yerleştirildiğinde oldukça şık bir görünüm elde etmenizi mümkün kılar.

Klasik kullanılan koltuklar genel bağlamda hem demode hem de kullanışsız olmakla birlikte oldukça yer işgal etmektedir. L koltuğun en büyük avantajı ise budur. Evinizdeki köşe kısımlara yerleştirdiğiniz takdirde hem güzel bir görünüm elde eder hem de kullanabileceğiniz alan açısından oldukça tasarruf edersiniz.

English Rolled Arm

Eğer ki şık bir görünüm yanı sıra konfor da sizin önceliklerinizden biriyse kısa kollarıyla ayırt edilebilen English rolled arm tercih edebileceğiniz bir diğer koltuk türüdür. Kabarık bir tasarıma sahip olan English rolled arm bu özelliğiyle özellikle sırt bölgesi için ergonomik bir yapıdadır.

Yine aynı şekilde kabarık oturma minderlerine sahip olan English rolled, oturduğunuz zaman herhangi bir ağrı hissetmemenize neden olur. Evinizdeki şık ve konforlu dokunuşu oluşturmak için English rolled arm seçenekleriniz arasında bulunabilecek bir koltuk türüdür.

Chesterfield

Tasarımlarıyla öne çıkan ve neredeyse en eski koltuk türlerinden biri olan Chesterfield koltuklar gün geçtikçe popülerleşir bir durumda. Üzerinde kullanılan dikişler ile öne çıkan bu model özellikle ofis ve çalışma ortamlarındaki kullanımının yanı sıra artık evlerimizin de birer parçası haline gelmiş bulunmakta.

English rolled arm koltukların aksine uzun ve dışa kıvrımlı kollara sahip olan Chesterfield koltuklar bu yönüyle de diğer koltuklardan kolaylıkla ayırt edilebilir. Retro bir havaya sahip olan bu koltuklar özellikle evlerinizin kahve tonlarının yaygın olduğu kısımlarda veya kütüphanelerinizde kullanıldığı takdirde oldukça hoş bir görünüm yaratacaktır.

Chaise Longue

Kelime anlamı uzanma koltuğu olan Chaise Longue tasarımı en çok dikkat çeken dekoratif koltuklardan birisidir. Tek bir kol kısmı olan Chaise Longue ön taraftan bakıldığında ise bütün bir koltuğun yarısının kesilmiş hali gibi durur. Pek çok kişinin kliniklerden veya psikolog ofislerinden aşina olduğu bu koltuk türü evlerde de kullanılmaya başlamakla birlikte tek kişilik olmasından dolayı misafirleri ağırlama odalarından çok yatak odaları veya genç odalarında kullanılmaktadır.

Futon

Evinin her alanında modern bir dokunuştan yana olan kişilerin tercihlerinden biri olan Futon koltuklar kavisli yapısıyla oldukça fonksiyoneldir. Kavisli bir yapıya sahip olan kol kısımları yatırıldığı zaman yatmak için kullanılabilmektedir. Koltuk ile ayak kısımları arasında bulunan düz kısım ise ayrı bir parça izlenimi verip dekoratif anlamda göz doyurur.

Recliner

Listedeki diğer koltukların aksine teknolojiden de faydalanan bu sıra dışı koltuk modeli çoğunlukla alışveriş merkezlerinden aşina olduğumuz masaj koltuklarının evlerimize taşınmış hali gibidir. Sahip olduğu düğme yardımıyla sırt kısmını geriye yatırabilir, ayaklarınızı da uzatıp keyif yapmak isterseniz yine aynı mekanizmalar yardımıyla ayaklarınızın altına ek bir kısım getirebilirsiniz.

Henüz çok fazla yaygın olmasa da sahip olduğu özellikler sayesinde dikkat çeken ve diğer koltuklardan ayrılan Recliner, görselliği ve teknolojiyi bir arada isteyen kişilerin tercih listesinde bulunmaktadır.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu