Anne-Aile-Çocuk

6 Aylık Bebek Neler Yapabilir

6 Aylık Bebek Neler Yapabilir

 

6 Aylık Bebeklerin Gelişimi

Bebek gelişimi için 6. ay son derece önemli bir dönemdir. Dünyaya geldikten sonra büyük bir hız ile gelişen bebekler her geçen gün yeni bir şeyi yapmaya başlarken 6 aylık olduklarında artık yapabildikleri şeylerin sayısı son derece artmış olur. 6 aylık bebeklerin gelişimi her zaman için aynı olmasa da yine de bu dönemde olan bebeklerin sahip olmaları gereken belirli motorik gelişimler bulunmaktadır. Örneğin 6 aylık bebekler bir elinde tuttuğu nesneyi başarı ile diğer eline geçirebilmeli, kısa süreli oturabilmelidir.

6 Aylık Bebeklerde Ek Gıda

Bebeklerin sağlıklı gelişimini sürdürmeleri için en azından ilk 6 ay boyunca mutlaka sadece anne sütü ile beslenmeleri gerekmektedir. 6. aydan sonra ise kademeli olarak ek gıdalara geçiş yapılırken anne sütü ile ek gıdalar desteklenmelidir. Bebeklerde ek gıdaya geçiş mutlak zamanında yapılmalıdır. Erken dönemde ek gıdaya geçen bebeklerde obezite riski artarken aynı zamanda erken gıdaya geç başlamak bebeklerde yutma zorunluluğu ve katı gıdayı reddetme gibi pek çok sorunun oluşmasına neden olabilmektedir. İlk ek gıda anne sütüne olan yakınlığı nedeni ile evde mayalanan yoğurt ile başlanmalıdır.

6 Aylık Bebek Neler Yapabilir?

Bebekler 6. aylarını doldurduklarında yavaş yavaş emekleme çalışmalarına başlarlar. Karın yerde olacak şekilde yerde sürünme hareketleri başlarken yine bu dönemde desteksiz olarak oturma kısa süreli de olsa gerçekleşmelidir. Bebek kendi eline aldığı yiyeceği ağzına götürmeye başlar ve aynı zamanda bakımını üstelenen kişiye oyunlar yapabilir.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu