Sağlık Haberleri

Ülser Nedir Nasıl Tedavi Edilir

Ülser Nedir Nasıl Tedavi Edilir

 

 

Ülser genellikle midemizde mukoza zarı olan bölgede oluşur. Bunlar, doku kaybına bağlı olarak ortaya çıkan lezyonlar veya yaralardır. Peptik ülserler en yaygın ülser türleridir. Bunların dışında, ağızda da ülser olabileceği gibi cinsel organlarda, ayaklarda ve bacaklarda da bu tip yaralar görülebilir. Bu ülserlerin vücutta oluşmasının bazı nedenleri vardır. Stres ve kötü beslenme başlıca nedenler olarak kabul ediliyor. Yakın zamanlarda yapılan araştırmalara göre ise mide ülserinin başlıca aktörü  Helicobacter pylori (H. pylori) olarak görülüyor.

Helicobacter pylori bakterileri, aspirin ve ibuprofen dahil olmak üzere ağrı kesiciler, osteoartrit için tüketilen ilaçlar ve potasyum takviyeleri sürekli kullanımı mide ülserine yol açar.  Göbek ve göğüs kemiğinde ağrılar kusma (kanlı veya kansız), mide bulantısı, açıklanamayan kilo kaybı, koyu renkli (kanlı) dışkı başlıca ülser belirtisidir.  Asit üretimini azaltmak, mide asidini stabilize etmek ve iyileşmeyi desteklemek için nedensel bakterileri ve ilaçları öldürmek için antibiyotiklerin bir kombinasyonu reçete edilerek hasta iyileştirilmeye çalışılır.

 

Mide ülserinin yanı sıra ağız ülserleri de vardır: Küçük, majör ve herpetiform tip ülserler olarak sıralanırlar.. Küçük ülserler genellikle 2-8 mm çapında değişir. Büyük olanlar karşılaştırmalı olarak daha büyük ve daha derindir. Herpetiform ülserler, daha büyük bir yara oluşturarak, küçük iğne ucu büyüklüğünde birçok yaradan meydana gelen ülserlerdir.

Ağız ülserlerinin nedenleri arasında Gıda alerjisi, stres, doku yaralanması (fırçalama, diş teli veya kötü takma diş protezleri nedeniyle), beslenme yetersizliği, gastrointestinal sistem hastalığı, ağrı kesiciler ve beta-blokerler dahil olmak üzere ilaçların tüketimi sayılmaktadır. Belirtilere gelince;  ağızda herhangi bir yerde kırmızı yuvarlak yaralar beyazımsı veya grimsi yaralar, hassasiyet, iştah kaybı, ateş ve şişmiş lenf düğümleri başlıca belirtiler olarak sayılabilir. Ağız ülserlerinin tedavisi ağız durulama ve merhem dahil olmak üzere ilaçları reçete edilmesi şeklinde olur. Ağız ülserinin iyileşmesi için bal en iyi alternatif tedavidir. Akşamları sıcak su içine bir yemek kaşığı bal koyup için. 2 saat içinde etkisini göreceksiniz. Her gece 3 kestane yemek de ağız yaralarını iyileştiriyor.

 

Bir başka ülser çeşidi ise Cinsel yolla bulaşan ülserlerdir veya  bir enfeksiyona bağlı oluşan yararlardır. Bacak ülseri genellikle ayak bileğinin üstünde, alt bacağın iç kısmındaki deri üzerinde görülür.  Alanda yaralanma veya travma, bakteriyel enfeksiyon, venöz yetmezliğe bağlı olarak bacaklarda bozulmuş kan akımı nedeni ile bacak ülseri ortaya çıkabilir.  Bacakların şişmesi ve ayak bileklerinin şişmesi ve ağrıması,  kuruluk, kaşıntı, kızarıklık, renk değişikliği derinin kalınlaşması belirti olarak görülür. Bacak ülserlerinin büyük çoğunluğu venöz yetmezliğe bağlıdır kompresyon tedavisi, antibiyotik ve belki de ameliyat ile tedavi edilir.

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu