Sağlık Haberleri

Bel Ağrısı Sebepleri ve Tedavi Yolları Nelerdir?

Bel Ağrısı Sebepleri ve Tedavi Yolları Nelerdir?

Bel Ağrısı Sebepleri ve Tedavi Yolları Nelerdir? Bel Ağrısının Sebepleri ve Tedavi Yolları Nelerdir başlığı altın da sizlere yardımcı olmaya çalışacağız. Bel ağrıları hareketlerimizi kısıtlayan, yürümeyi, ayakta durmayı, hatta oturmayı dahi zorlaştıran, can sıkıcı ve oldukça da yaygın bir şikayettir.

Beli ağrıyan hastalar genellikle fıtıktan şüphelenir ama yazımızdan da anlayacağınız gibi bel ağrısının pek çok nedeni olabilir. Ağrının artışı yani şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterdiği ve tam olarak ölçülemediği için, ağrıdan yola çıkarak bu duruma neyin yol açtığını tahmin etmek oldukça zordur. İyi bir hekim tarafından yöneltilen nokta atışı sorularla bel ağrısı stres kaynaklı mı, duruş bozukluğundan mı veya kireçlenmeden mi kaynaklanıyor, tespit edilebilir.

Bel ağrılarının genellikle çoğu kas kökenlidir. Eşya kaldırmak, bavul taşımak ya da uzun bir yolculuk sonrası beliniz ağrır ki bu tip ağrılar biraz dinlenildikten sonra geçer. Ayrıca mevsim geçişleri, rüzgarda kalmak, klima çarpması gibi etkiler de bu kasların tutulmasına bel ağrısına yol açabilir. Bel ağrılarının bir başka sorumlusu da zayıf karın kasları olabilir. Karın kaslarımız zayıf olduğunda, onların tembelliğini örtmek için bel bölgesinde ki kaslar devreye girer. Fakat bu kez de bele ekstra yük biner. Düzgün duruş şekilleri ve düzenli egzersizle karın kasları kuvvetlendirebilir. Karın bölgesi kaslarını kuvvetlendirmek beli rahatlatmak için önemlidir. Bu şekil de beliniz kolaylıkla rahatsızlanmaz.

Bel Ağrısı Sebepleri ve Tedavi Yolları Nelerdir?

Stresin vücudumuza farklı tarzlarda zarar verdiğini biliyorsunuz. Bunlardan bir tanesi de bel ağrısıdır. Stres hormonu sebebiyle sıkışan bel kasları, bel ağrısına sebep olur. Özellikle iş hayatında ki stresle birlikte, gün içerisinde gerilen vücut bu şekilde dışarıya bir imdat çağrısı gönderir. İşlerini sevmeyenler, tüm gün başka bir yerde olmanın hayalini kuranlar ve stres altında çalışanlar bel ağrısından şikayetçi olurlar. Aşırı kilo kişilerin sağlığını pek çok farklı açıdan tehdit eder. Kalp ve damar hastalıkları, tansiyon, şeker rahatsızlıkları harici fazla kilolar, bele gereğinden fazla yük bindirmesi sonucu bel ağrısı oluşturur. Zorlayıcı hareketler veyahut bir kaza sonucu, omurlar arasında ki disklerin bozulmasıyla ya da yırtılmasıyla omurlar da kıkırdak dışarı çıkar ve bel fıtığı oluşur. Fıtık sebebiyle bölgede ki sinirin sıkışması, bel ağrısına süreç içerisin de ise topuğa kadar inen şiddetli ağrılara yol açar.

Bel ağrısı risk grubu: sigara kullanıcıları, yeni ameliyat olan kişiler, hamileler ve yeni anne olmuş kadınlar, 30 yaş üstü kişiler, menopoz döneminde olan kadınlar gibi birçok kişi risk grubundadır.

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu