Şifalı Bitkiler

Kayısı Yağı Faydaları Nelerdir? Ciltte Nasıl Kullanılır?

Kayısı Yağı Faydaları Nelerdir? Ciltte Nasıl Kullanılır?

 

Kayısı çekirdeği, diğer bitkisel yağlar gibi soğuk pres yöntemi ile elde edilen bir yağdır. Cilt bakımından saç bakımına ve vücut sağlığına kadar pek çok alanda kullanıma uygun bir bitkisel yağdır. Özellikle kış aylarının cilde verdiği hasarı gidermek amacı ile daha fazla kullanılması tavsiye edilir. Bununla beraber, saç ve tırnak bakımında da yeri yadsınamayacak kadar fazladır.

Kuru ciltleri nemlendiren, çatlak deri görünümünü ortadan kaldıran kayısı çekirdeği yağı uzun yıllardır hanımlar tarafından cilt sağlığı için kullanılmıştır. Peki, kayısı yağı faydaları nelerdir? Ciltte nasıl kullanılır? Gibi soruların yanıtını merak ediyorsanız yazımızı sonuna kadar okuyabilirsiniz.

Kayısı Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?

Doğanın bir mucizesi olan kayısı çekirdeği yağının faydaları daha çok cansız ve nemsiz ciltler üzerinde etkilidir.

  • Eğer çok kuru bir cilde sahipseniz, kayısı çekirdeği yağı kullanabilirsiniz. Bilhassa duş aldıktan sonra nemlendirici kreminizin içerisine 5 – 6damla kayısı yağı ilave edip, cildinizi nemlendirebilirsiniz.
  • Kayısı çekirdeği yağı cilde elastikiyet yeteneği verir. Bu sayede de ciltte oluşan kırışıklıklar ve kuruluklar yok olur. Daha genç bir görünüme kavuşabilirsiniz.
  • Tırnak bakımında da hanımların en sık kullandığı yağlardan biridir. Eğer tırnaklarınızda kırılmalar varsa bir pamuğun üzerine 5- 6 damla kayısı çekirdeği yağı döküp tırnaklarınızı bu pamuk ile ovmanız tavsiye edilir.
  • Tam bir yaşlanma karşıtı olan kayısı çekirdeği yağı bol miktarda e vitamini bulundurur. Bu sayede daha parlak ve daha canlı bir cilt yapısına kavuşabilirsiniz.
  • Diğer yağlara nazaran daha hafif ve daha ince bir yapıya sahiptir. Rahatsız edici koksusu yoktur. Bu nedenle günlük cilt nemlendiricisi olarak kullanabilirsiniz.
  • Topuk çatlakları için de kayası çekirdeği yağı harika bir tercih olacaktır. Eğer topuklarınızda sertleşme ve kalın ölü deriler varsa her banyo sonrası topuklarınıza kayısı çekirdeği yağı sürebilirsiniz.

Kayısı Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır?

Elbette her ürünün bir kullanım şekli mevcuttur. Bu bağlamada kayısı çekirdeği yağı nasıl kullanılır? Sorusuna yanıt verecek olursak;

  • Eğer kayısı çekirdeği yağını yüzünüzde kullanacaksanız, bunun için ilk etapta cildinizi makyaj ve diğer kirlerden arındırmanız gerekir. Daha sonra cildinize kayısı çekirdeği yağını uygulayabilirsiniz. Uyguladıktan sonra yıkmanıza gerek yoktur.
  • Kayısı çekirdeği yağını saç bakımında kullanacaksanız, saç uçlarına ve saç diplerine uygulayıp, masaj yapmanız yeterli olacaktır. 20 dakika sonra saçlarınızı bol su ile yıkayabilirsiniz.

Kayısı Çekirdeği Yağı Göz Çevresine Nasıl Uygulanır?

Eğer kayısı çekirdeği yağını göz çevrenize uygulamak isterseniz, bir pamuğa birkaç damla kayısı çekirdeği yağı alıp, gözlere dışarıdan içeriye doğru masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Bu sayede göz çevresi morlukları ve kırışıklıkları çok kısa bir süre sonra yok olacaktır. Bununla beraber kayısı çekirdeği yağı ile makyajınızı temizleyebilirsiniz.

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu