Pratik Bilgiler

Aile Hekimi E-Devlet ile Aile Hekim Bilgisi Sorgulama

Aile Hekimi E-Devlet ile Aile Hekim Bilgisi Sorgulama ve Değiştirme İşlemleri

 

Aile hekimi uygulaması 2015 yılı itibariyle sağlık bakanlığı tarafından başlatılan ve insanlara daha iyi sağlık hizmeti vermeyi amaçlayan bir uygulamadır. Bu uygulama ile ülkede ki her vatandaş kendisine en yakın sağlık ocağında veya hastanede bir hekime sahip olmuş oldu.

Aile hekimleri görevli oldukları bölgede kendilerinin sorumluluğunda ki vatandaşların sağlık durumunu yakından takip etmekle sorumludur. Böylece özellikle salgın ve kronik hastalıklarla mücadele etmek daha kolay hale gelmiştir.

Aile Hekimi Bilgisi Sorgulama

Vatandaşlar aile hekimlerinin kim olduğunu öğrenmek istediklerinde bunu çok farklı yollardan yapma imkânına sahiptirler. En yakın sağlık ocağı veya devlet hastanesine giderek bu konu hakkında bilgi alabilirler ya da e devlet üzerinden bu sorgulamayı yapabilirler.

E devlet üzerinden aile hekimini öğrenmek için ilk önce e devlet şifresine sahip olmak gerekiyor. Eğer ki e devlet şifresine sahip değilse o kişi en yakın PTT şubesine giderek e devlet şifresi temin edebilir.

Giriş yaptıktan sonra sağlık bakanlığının sitesine girip arama kısmına ‘’Aile Hekimi Sorgulama’’ yazılarak arama yapılır.

Aile Hekimini Değiştirme

Zaman içinde vatandaşlar aile hekimlerinden memnun kalmayabilirler. Ya da iş veya okul yüzünden başka bir şehirde bulunabilirler. Bu ve benzeri nedenlerden dolayı ile hekimini değiştirmek bazen zorunluluk haline gelebilir.

Aile hekimini değiştirmek isteyen vatandaşlar için birkaç seçenek mevcuttur. Aile hekimlerinin olduğu sağlık ocağına veya hastaneye başvuru yaparak bu durumlarını belirtirler.

Kendilerine verilen formu doldurduktan sonra listede ki hekimlerden birisini seçerler. İnternet üzerinden bunu yapmak isterlerse e devlet hizmeti ile bu işlemi yapabilirler. Sağlık bakanlığı sitesine giriş yapıldıktan sonra arama kısmına ‘’Aile Hekimi Değiştirme’’ yazılıp arama yapılır. Çıkan ekranda kimlik doğrulaması yapıldıktan sonra aile hekimi değiştirme işlemi yapılabilir.

Yakın geçmişte hizmete giren e nabız siteminde ikamet ettiğiniz yerde uygun olan hekimlerin listesi size sunulur. Hekimlerden birinin isminin olduğu yerin karşısında ki kutucuğu işaretleyip onay düğmesine tıklayın. Bu işlemden birkaç gün sonra aile hekiminiz sistem tarafından değiştirilecektir.

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu