Pratik Bilgiler

Renkler Ve Anlamları 

Renkler Ve Anlamları 

Renklerin anlamları olduğunu ve bizlere söylemek istediklerine inanmayan herhalde yoktur. Bu olay o kadar yaygınlaştı ki artık insanlar nasıl bir ruh halindeyse ona göre bir renk giyiyor, nasıl bir karaktere sahipse ona göre o renkte evlerine mobilya renkleri seçiyorlar. Hatta bu işte uzmanlaşmış, renk seçimine göre psikolojik tahminler yapan insanlar bile bulunmakta. Madem bu kadar yaygın bir konu olduğunu biliyoruz, biz de sizleri bu konuda bilinçlendirmek istedik. İşte renkler ve anlamları. 

Kırmızı; 

Kırmızı öyle bir renktir ki sağlık açısından bile bazı sorunlar yaratabilir. Örneğin bu sorunlar : tansiyon yükselmesi, iştah açılması, kan akışının hızlanmasıdır. Birçok ünlü marka logolarında kırmızı renkleri kullanmıştır. Özellikle gençleri kendilerine çekmek isteyen firmalar kırmızı rengini kullanırlar. Kırmızı hız ve adrenalin demektir. Kırmızı bulunduğu her ortamda mutlaka fark edilen ve dikkat çeken bir renktir.

Beyaz; 

Beyaz her zaman temizliği, saflığı ve sadeliği temsil eder. Bazı ülkelerde beyaz renk dul kadınlarla eşleşmiştir. Beyaz renk bizler için güzel şeyleri temsil etse de Japonya için ölümü temsil eder. Beyaz devamlılığın ve yılmamanın rengidir. Bu yüzden iş görüşmesine giderken beyaz giyinmek olumlu izler bırakır.

Yeşil; 

Yeşil insanlara doğayı anımsatır. Yeşil insanlarda güven duygusunu temsil etmektedir. Yeşil yaratıcılığın önünü açan bir renktir. Yedik vejeteyanlığı temsil ettiği için et ürünleri satan yerler bu rengi tercih etmezler

Kahverengi; 

İnsanların daha hızlı hareket etmesini tetikler. Bir çok fast-food markasının duvarları kahverengidir bunun anlamı ise çabuk yiyin ve çabuk gidindir. Kahverengi aynı zamanda sakin ve rahat bir renktir.

Mavi; 

Mavi tansiyonu düşürür. Sakin bir renktir. Bakana huzur verir ve içini açar. Sakinleştirici bir etkisinin olduğunu da göz ardı etmemek gerekir. Mavi ve lacivert özellikle otoritenin de belirtisidir. Mavi güvenin de rengi olduğu için süt ve süt ürünlerinin kapaklarında mavi renkler kullanılır.

Sarı; Renkler ve anlamlarının son rengi olan sarı, geçiciliğin  yani kalı olmayan her şeyin sembolüdür. Bununla birlikte çekiciliğin de simgesidir. Bu iki özelliğinin birleşmesi nedeniyle taksiler sarı renktedir. Geçici ve dikkat çekici olsun diye.

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu