Anne-Aile-Çocuk

Yeni Doğan Bebeklerde Sünnet ve Göbek Bağı Bakımı

Yeni Doğan Bebeklerde Sünnet ve Göbek Bağı Bakımı

 

Erkek bebek sahibi olan ebeveynlerin akıllarını kurcalayan bir soru da sünnet ne zaman yaptırmalı oluyor. Kim ebeveynler hemen yaptırmayı seçerken kimi ebeveynler bebeğin yaş almasını beklemeyi tercih edebiliyorlar.  Tabi ki sünnet konusu bazı durumlarda bebeğin sağlık durumu ile ilgili olabilmekte erkenden yapılması bazı bebekler için uygun görülse de bazı bebekler için sonraları yaptırılması sağılığı açısından daha uygun olabiliyor. Bunun kararını da tabi ki uzman doktor vermektedir.  Biz ne zaman yaptırmalı konusunu değil de sünnet sonrası yapılması gerekenlerden bahsedeceğiz.

Öncelikle sünnetten hemen sonra yarası bebek bezine yapışmasın diye vazelin kaplı bir gazlı bezle penisin üstü örtülmelidir. Bez değişimlerinden sonra ise yaranın ucunu nemli bir bezle hafifçe silin. Daha sonra beze yapışmaması için vazelin sürün. Peniste oluşacak olan kızarıklık ve tahrişlerin birkaç gün içinde geçmesi beklenmektedir fakat kızarıklığı ve tahrişin geçmediği aksine arttığı veya enfeksiyonun geçmemesi durumlarda mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Yeni doğan bebeklerde bir diğer konu ise göbek bağı konusudur. Bebeklerde göbek bağı bakımı da oldukça önemlidir. Bazı doktorlar göbek bağı kuruyana ve kendiliğinden düşene kadar göbek deliği çevresini alkollü bir pamuk ile silinmesini önermektedir. Bu işlem yaklaşık 10 gün ile 3 hafta arasında yapılmaktadır. Bir diğer öneri ise göbek bağına dokunmayıp kendiliğinden düşmesini beklemek. Burada en doğru karar siz ebeveynlerin doktor ile görüşerek alınacak ortak karardır.

Yeni doğan bebeğin göbek bağı kuruyup kendiliğinden düştükten sonra bölgenin iyileşmesi beklenmelidir. Bu süre boyunca göbek bağına kesinlikle su değmemesi gerekir. Göbek bağı düşene kadar renginin sarıdan kahverengi veya siyaha dönmesi endişe edilecek bir durum değildir fakat göbek bağının rengi kırmızıya dönerse ya da kötü kotu ve akıntı gelmeye başlarsa mutlaka uzman bir doktora başvurmanız gerekmektedir.

Bu yazımızda yeni doğan bebeklerde 2 önemli konuya, sünnet ve göbek bağı konularına değindik. Bir kez daha hatırlatmak gerekirse sünnet konusu uzman doktor görüşüne ve ebeveynlerin tutumuna bağlıdır. Göbek bağı konusu ise bebek o bağdan kurtulana kadar dikkat edilmesi ve izlenmesi gereken bir durumdur.

Facebook Comments Box

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu