ÖneriyoruzSağlık Haberleri

Alzheimer hastalığı Nedir

Alzheimer hastalığı Nedir

 

Alzheimer hastalığı, en önemli organlardan biri olan beyindeki sinir hücrelerinin dejenerasyonuna ve beyin dokusunun büzüşmesine neden olan gelişmedir. Beynin düşünce, bellek ve dili kontrol eden bölümleri fena halde etkilenir. Yaş itibari ile Genellikle 60-65 yaşın üzerindeki kişilerde görülmesine karşın 40-45 yaşındakileri de etkileyebilir. Yaşlılarda zihinsel yetide azalma en sık rastlanan sebeptir.

Alzheimer hastalığının nedeni az çok biliniyor. Beyindeki hücrelerin protein birikimi sonucu ölmesi şeklinde gerçekleşir. Ölmüş hücrelerin kullandıkları iletişim amaçlı eksik maddeler takviye edilebiliyor. Ancak hücre ölümünü engellemek büyük bir sorun. Alzheimer aşısı projesi birkaç yıl önce geliştirildi ve uygulanıyor. Aşı Biriken proteinleri n birikimini önlemek amacı taşıyor. Aşı ileri derece Alzheimer hastalığında işe yaramıyor.

Ancak Alzheimer Hastalığı konusunda çok ileri düzey ilerleme sağlanmış değil. Hastalık için 4 ilaç ileri sürülmüştür. Erken evrede etkili ilaçlardır. Ülkemizde Alzheimer hastalarının sayısı 500 bini aşmıştır. Hastalığın başlangıcını geciktirmek için;

  • Sağlıklı beslenme
  • Egzersiz
  • Stressiz yaşam
  • Zararlı alışkanlıkları bırakmak
  • Varsa şeker hastalığı erken tedavisi
  • Varsa tansiyon erken teşhis ve tedavisi gerekir.
Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu