Gündem - Haber - Duyuru

Pandemi Nedir? Korona Virüs Pandemiye Mi Dönüştü?

Pandemi Nedir? Korona Virüs Pandemiye Mi Dönüştü?

 

30’dan fazla ülkede görülen corona virüs dünyada büyük korkuların oluşmasına neden olmştur. Şimdilerde ise ülke liderlerinin yaptığı açıklamalar doğrultusunda corona virüsün pandemiye dönüşmesinden endişe edilmektedir.  Fakat şunu belirtmekte fayda vardır, corona virüs henüz pandemiye dönüşmemiştir. Ama önümüzdeki günlerde pandemiye dönüşme ihtimali gündeme gelmiştir. Peki, pendemi nedir? Ve pandemi ne anlama gelir? Gibi merak ettiğiniz tüm konuları yazımızda bulabilirsiniz.

Pandemi Nedir?

Pandemi; dünya üzerinde çok yaygın olan ve hızla çoğalan hastalıklara verilen isimdir. Örneğin 2009 yılında ortaya çıkan domuz gribi pandemik hastalık kategorisine alınmıştır. Dünya sağlık örgütünün açıklamasına göre bir hastalığın pandemik sayılabilmesi için üç özelliği taşıyor olması gerekir. Dünya üzerinde etkisini gösteren salgın hastalıkların pandemik hastalık olarak ilan edilmesi who yani dünya sağlık örgütü tarafından  yapılması gerekir. Corona virüs hala pandemik hastalık değildir. Ama çok kısa bir zaman sonra bu salgın hastalığın da pandemik ilan edilebileceği duyurulmuştur.

Corona virüsü hız kesmeden ve azalmadan dünya üzerine istikrarlı bir şekilde yayılmaya devam ederse pandemik hastalık gurubunda yer alması bekleniyor.

Corona Virüsün Pandemiye Dönüşme İhtimali Ne?

Pandemiye dönüşen hastalıklar, korkutucu rakamlara insan ölümlerine neden olmuştur. Bu sebeple dünya üzerinde pek çok kişi corona virüsün pandemiye dönüşme ihtimali ne? Sorusunu sormaktadır. Dünya sağlık örgütü (who) genel direktörü dr. Tedros Adhanom Ghebesyesus, yaptığı açıklamada corona virüsünün yayılma hızının yavaş olduğunu belirtmiştir. Bu nedenle corona virüsünün pandemi hastalıklar kategorisine alınması erken olarak görülüyor. Fakat hastalığı yakından takip eden who virüsün yayılma hızına göre pandemi ilan edilip edilmeyeceğine karar verilecektir. Corona virüsünün pandemiye dönüşme ihtimali yüksek görünüyor. Çünkü pandemik olarak adlandırılan hastalıklar; salgın olmalıdır, yeni bir virüs çeşidi olmalıdır ve kıtalar arası hızla yayılmalıdır. Corona virüse baktığımızda tüm bu özellikleri taşıdığını görüyoruz.

Corona virüsten korunmak için okul çağındaki çocukların hijyen konusunda bilgilendirilmesi, toplu yaşanılan alanlarda gerekli hijyenik temizliklerin yapılması ve toplu alanlardan uzak durulması gerekiyor. Ayrıca her 20 dakikada bir eller sabun ile yıkanmalıdır.

 

 

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu