ÖneriyoruzPratik Bilgiler

Balık Ve Ispanak Tüketmenin Faydaları

Balık Ve Ispanak Tüketmenin Faydaları

 

Balık, yüzgeçleri ve pulları olan tüm suda yaşayan hayvanları ifade eden bir mutfak terimidir. Balık kelimesi, “balık” anlamına gelen Latince “piscis” kelimesinden türetilmiştir. Balık, mükemmel bir omega-3 yağ ve protein kaynağıdır. Aynı zamanda harika bir B12 vitamini ve diğer çeşitli temel besin kaynaklarıdır.

Tıp teknolojisindeki ilerlemeyle birlikte, balıkla ilgili hastalıkları olan kişilere yapılan ameliyatların sayısında ciddi bir artış olmuştur. Bununla birlikte, çoğu hasta, düzenli egzersizle birlikte bir diyet değişikliğine iyi yanıt verir. Balık, fırınlama, buğulama veya haşlama gibi birçok farklı şekilde pişirilebilir.

Diğer faydaları arasında omega-3 yağlarının neden olduğu iltihaplanmayı azaltmak; optimal kan basıncı seviyesini korumak; bilişsel gerilemeyle mücadele; diyabet kontrolü; kardiyovasküler hastalıkların önlenmesi; kanserle mücadele; kilo kaybını teşvik etmek; düzenleyici hormonlar; çocuklukta yetişkinlik döneminde büyümenin yanı sıra yetişkinlikte sinir sistemi işlevini ve kemik gelişimini düzenler.

Ispanak Tüketin

Ispanak, Spinacea cinsine ait yapraklı bir sebzedir. Sağlık açısından birçok faydası olan popüler bir sebzedir. Diğer yeşil yapraklı sebzelerle karşılaştırıldığında ıspanak en yüksek miktarda folat ve beta-karoten içerir. Folat, yenidoğanlarda nöral tüp kusurlarını önlemeye yardımcı olurken, beta-karotenler iyi görüşe katkıda bulunur. Ek olarak, ıspanak, sağlıklı kan pıhtılaşmasına katkıda bulunan K vitamini açısından zengindir. Birçok geleneksel tıbbi sistem, yüzyıllardır çeşitli rahatsızlıkların tedavisi için ıspanağı kullanmıştır.

Ispanak K vitamini bakımından yüksektir ve manganez ıspanak yüksek miktarda hem K vitamini hem de manganez içerir; bu besinler, Faktör VII, X ve XII gibi kan pıhtılaşma faktörlerinin üretimini teşvik ederek kan pıhtılarını azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca ıspanak tüketmek, varfarin gibi protrombin aktivatörleri içermediği için normal kan pıhtılaşma sürecine müdahale etmez. Sonuç olarak, ıspanak tüketmek, yüksek K vitamini ve manganez içeriği nedeniyle kan pıhtılaşması riskini azaltır.

Ispanak kardiyovasküler hastalıkları önlemede etkilidir Ispanak, kardiyovasküler sağlığı desteklerken inflamasyonu azaltan karotenoidler adı verilen antioksidanlar içerir. Ayrıca ıspanak tüketmek kötü kolesterolü düşürürken iyi kolesterolü yükseltir. Bu, kardiyovasküler hastalık veya felç geçirme riskini azaltır. Ek olarak, yüksek sıcaklıklarda pişirildiğinde antioksidanlarının çoğu yok olduğundan, ıspanak pişirme yararlı özelliklerini azaltır. Bu nedenle, tüm sağlık faydalarından yararlanmak istiyorsanız çiğ ıspanak tüketmek en iyisidir.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu