Pratik Bilgiler

Bayatlayan Ekmek Nasıl Taze Yapılır?

Bayatlayan Ekmek Nasıl Taze Yapılır?

 

Ekmek toplum nezdinde çok kutsal bir yere sahip olmasına rağmen maalesef ekmek israfının önüne geçilemiyor. Ülkemizde ne yazık ki her gün 6 milyon ekmek çöpe gitmektedir. Ekmeğin çöpe atılmasının en büyük nedeni; gereğinden fazla alınması ve bayatlamaya başlayan ekmeğin sofralarda yer bulamamasıdır. Uzmanlara göre soğuk ekmek bayat ekmek anlamına gelmez. Hatta ekmek ısıtıldığında hem yumuşaklığını hem de lezzetini yeniden kazanıyormuş. Ekmeği tekrardan tazelemenin yöntemi ise yine su buharına tutmaktan geçiyor. Ekmek yeteri kadar soğuduktan sonra çok fazla nem kaybı olmaması için ambalajlanması gerektiğini unutmamak lazım. Katkı maddesi kullanılmadan üretilen bir ekmek, normal şartlarda ortalama 36 saat taze kalma süresine sahiptir. Taze ekmek mis kokusu ile çıtır çıtır havası sayesinde çok çekicidir. Ama bayat ekmeği de bir takım uğraşlar sonucu değerlendirip tazeletmek mümkündür.

Bayat Ekmek Nasıl Değerlendirilebilir?

Bayat ekmeği değerlendirmek isteyen kahvaltı ya da akşam yemeği için pek çok tarif yapabilir.

Aşağıda bazı tarifleri bulabilirsiniz:

  1. Çorbalarda enfes kıtır bir tat almak için cruton yapabilirsiniz.
  2. Akşam yemeği için bayat ekmekten pizza yapabilirsiniz.
  3. Bayat ekmeği rondodan geçirerek köftelere ekleyebilirsiniz.
  4. Tatlı sevenler bayat ekmekten tiramisu yapabilir.
  5. Kahvaltı için bayat ekmek omletini de yapabilirsiniz.

Ekmeği Muhafaza Etmenin Yolları

Aldığınız ekmeği hiçbir şekilde açıkta bırakılmaması gerekir. Sıcak ekmek soğuduktan sonra bir naylon torba içine koyarak kapta muhafaza edilebilir. Yeteri kadar soğumayan ekmeği saklamak buhardan dolayı küflenmeye neden olabilir. Bazı insanlar ekmeğin kabuğunu sevdiği için ekmek sıcakken kabuğunu kopararak tüketir. Bu durumda ekmek daha erken bayatlanacaktır. Ekmeğinizin bozulmasını istemiyorsanız buzdolabında koruyabilirsiniz. Bu şekilde küflenmesini önlemek mümkündür. Buzdolabında muhafaza ettiği ekmekleri ya tekrardan kızartarak ya da ısıtarak gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Eğer derin dondurucunuz varsa elinizdeki ekmeği -21 derecede taze olacak biçimde uzun bir süre muhafaza edebilirsiniz.

İyi Ekmek Nasıl Anlaşılır?

Bir ekmeğin iyi olup olmadığını anlamak çok basittir. İyi ekmeğin üst kabuğunun kızarmış olması, alt kabuğunun açık renkli ve düz olması gerekir. Ekmeğin yapısı esnek ve tadı eksi olmalıdır.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu