Anne-Aile-Çocuk

Bebeği Memeden Kesmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeği Memeden Kesmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Bebekleri emzirme konusunda ilk 6 ayın ne kadar önemli olduğunu her seferinde dile getirdik. Uzmanlarında bu konuda ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesi gereken bebekleri emzirmeden kesmek için dikkat etmeniz gereken süreç hakkında sizlere bilgiler sunalım. İşte Bebeği Memeden Kesmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler hakkında bilmeniz gerekenler.

2 yaşına kadar emzirmeye devam edilmelidir

Anne sütünün 2 yaşına kadar devam edilmesi gerekmektedir. Özellikle sadece ilk 6 ay anne sütünden sonra 6 aydan sonraki kalan süreler içerisinde takviye besinler ile anne sütü birlikte 2 yaşına kadar verilmelidir. Bebeği memeden kesmek için bebeği memeden kesmek için bebeğin inisiyatifine bırakılmamalıdır. Bazı bebeklerin 2 yıldan fazla bazılarının ise 2 yıldan daha az süre içerisinde emmeyi bıraktıkları uzmanlar tarafından açıklanmıştır. Bu yüzden de bu süreci belirtilen yöntemler ile yapmanız gerekmektedir.

Emzirme süreci

  • Emzirme sürecinde bebekleri birden sütten kesmek doğru değildir. Burada süreci en aza indirerek emme süresini düşürmeniz gerekmektedir.
  • Aşamalı olarak düşürdüğünüz bu süreç içerisinde her hafta daha az emzirme ile bebeğinizi takviye gıdalara alıştırmanız gerekmektedir.
  • Emzirme sayısında da sayı git gide azalmalıdır. Hatta azalma süresi içerisinde bebeğin emzirme olarak aldığı süreç içerisinde bebeğin başka besinlere alıştırılması gerekmektedir.
  • Biberon alışkanlığı konusunda anneden almak istemeyen bebekler çok sık karşımıza çıkmaktadır. Anne yerine biberonu başka birinin vermesi de bu süreç içerisinde son derece uygun olacaktır.
  • Özellikle memeden kesilme sürecinde anne bebeğin huysuzluk yaptığı süreç içerisinde bebek için emzirmeden vazgeçme sürecinde ise bunu vermemeye özen göstermelidir. Aksi durumda bebekte alışkanlık yapacak olan bu sürecin uzamasına neden olacaktır.
  • Emzirmeden kesmeden önce anne ile bebeğin sık sık iletişim kurması da bu süreç içerisinde en etkili yöntemlerin başında gelmektedir.

Bu belirttiğimiz yöntemleri takip ederek sizlerde anne ile bebek arasında emzirme sürecinin sağlıklı bir şekilde ilerlemesini sağlayabilirsiniz. Bebeği Memeden Kesmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler hakkında bu belirttiğimiz yöntemleri takip edebilirsiniz.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu