Sağlık Haberleri

Bel Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Bel Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

 

Bel ağrısı, belirli bir yaştan sonra kadın ve erkekte görülen ciddi bir rahatsızlıktır. Tüm hayatı olumsuz yönde etkileyecek bel ağrısı tedavisi için uzman bir doktora başvurmalısınız.

Bel ağrısı pek çok kişide var olan bir rahatsızlıktır. Günlük yaşamı olumsuz yönde etkileyen bel ağrısı birçok nedene bağlı olarak meydana gelebilir. Kasların burkulması, zedelenmesi veya tutulması gibi sorunlar bel ağrısı nedeni olarak bilinmektedir. Aynı zamanda bel fıtığı görülen kişilerde bel ağrısı yaygın olarak görülmektedir. Bu ağrısının uzun süreli olarak devam etmesi ciddi sorunlara sebebiyet vermektedir. Dolayısı ile vakit kaybetmeden uzman bir doktora gidilmesi şarttır.

Bel ağrısı yaşayan kişiler hastanelerin Ortopedi bölümüne gitmesi gerekmektedir. Ortopedi bölümü’nde kas, sinir ve kemikleri inceleyen bölümdür. Bir ortopedi doktoru bel ağrısı şikâyeti ile gelen hastasından ilk olarak MR çekimi ister. Ardından doktorun belirttiği testlerin teker teker yapılması gerekir. Bel ağrısı şikâyeti için gidilebilecek diğer bölüm de beyin ve sinir cerrahisi olarak bilinmektedir. Beyin ve sinir cerrahisi doktorları, kişide meydana gelen bel ağrısının, beldeki sinir sıkışması nedeni ile rahatsızlığın kaynağını bulmayı hedeflemektedir. Ayrıca sinirle ilgili durumlarda doktor tarafından yapılacak müdahale ile bel ağrısı ortadan tamamen kalkmaktadır.

Bel Ağrısı İçin Fizik Tedavi Alınabilir Mi?

Bel ağrısı için fizik tedavi doktorlarından yardım alabilir. Fizik tedavi, sinirler ve kaslarda oluşan hasarların iyileştirilmesi için başvurulan yöntemlerden biridir. Aynı zamanda darbe ve çarpma gibi durumlarda meydana gelen travmalar da fizik tedavi alınabilir.

Bel Ağrısı’nın Nedenleri Nelerdir?

Günlük yaşamı olumsuz yönde etkileyen bel ağrıları farklı nedenlerden dolayı meydana gelebilir. Örneğin;

  • Sürekli oturmak,
  • Ağır nesne kaldırmak,
  • Sürekli ayakta durmak,
  • Zorlayıcı spor hareketleri yapmak,
  • Hareketsiz durmak,
  • Fiziksel zorlayıcı hareketlerde bulunmak,

Bel Ağrısı İçin Uygulanması Gereken Müdahale Nedir?

Bel ağrısının giderilmesi için pek çok yöntem bulunmaktadır. Hastanın dinlenmesi ve belini zorlayıcı hareketlerden kaçınması önceliktir. Bel bölgesinde oluşan ağrılar dinlenerek geçmektedir. Aynı zamanda ödem giderici ve ağrı kesici ilaçlar bu süreçte içilebilir. Ayrıca enjeksiyon ile verilen ilaçlar ağrıyı yok etmektedir.

Bel ağrısının giderilmesi için bazı durumlarda ameliyat tercih edilmektedir. Disk kayması, bel fıtığı ve benzeri rahatsızlıklarda çözüm olarak ameliyat önerilmektedir. Hastalar ameliyat sonrası dinlenerek kısa sürede kendini toparlayabilir.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu