Sağlık Haberleri

Tırnak Mantarını Evde Tedavi Edin

Tırnak Mantarını Evde Tedavi Edin

Tırnak mantarları hem çirkin bir görünüm verdiğinden estetik olarak sizi strese sokabilir bunun yanı sıra mantarlar tırnaklarınızı kemirirken zararlı mikro organizmalar olduklarından dolayı tedavi de gerektirir. Tırnak mantarları tedavisinde eşzamanlı olarak kullanılan natüropatik tedaviler ve evde yapacağınız ilaçlar iyileşmeyi destekleyebilir. Tırnak mantarı ellerde daha az yaygındır. Bunun nedeni, ayaklarda bakterilerin ve mantarların, istedikleri nemin varlığıdır.

Patojenler, risk faktörleri

Tırnak mantarı enfeksiyonları için patojenler filamentöz mantarlar, mayalar ve küfler olup, filigranöz mantarlar başlıca sorumlu mantarlardır. Bu mantarların yaşaması için en uygun alanlar keratin içeren ayak tırnaklarıdır. Patojenlerin nüfuz etmesi için tırnak yüzeyinin kirli olması nemli olması yaşam alanı sunmaya yeterlidir. Tırnak mantarı genellikle kendi kendine iyileşmez. Sporcular ve yaşlıların tırnak mantarı hastalığına yakalanma olasılığı daha yüksektir. Sporcular, genellikle terlerler, çünkü çok sıkı ayakkabılar giyerler ve böylece tırnak bölgesinde en küçük yaralar oluşur. Yaşlıların ise bağışıklık sistemi genellikle iyi çalışmadığı için, ciltte savunma mekanizması zayıftır. Çok sigara içenlerde de durum aynıdır.

Tırnak Mantarı Enfeksiyonları Nereden bulaşır

 

Tırnak mantarı enfeksiyonları, havuzlar saunalar, halka açık yüzme havuzları, spor salonları, Fitness salonları veya ortak duş yapılan alanlar ve soyunma odalarında kolayca bulaşabilirler. Patojenler, özellikle birçok insanın saunalarda, halka açık yüzme havuzlarında, spor salonlarında, duşlarda ve soyunma odalarında olduğu gibi çıplak ayakla yürüdüğü yerlerde bulaşıcıdır. Ancak zemin kaplamaları veya havlular bile mantar sporlarını iletebilir. Mantar doğrudan tırnaklara saldırır, tırnak yatağına girer ve  yayılır. Tırnak mantarının belirtileri tırnak renginde oluşan sarımsı, kahverengi lekelerdir, tırnaklar parlaklığını kaybeder ve giderek bulanıklaşır. Ayrıca, düzgün büyümezler ve şekilsiz olarak farklı yönlerde büyüme gösterirler.

 

Tırnak plakası daha kalın ve düzensiz hale gelir ve serbest kenarlarda parçalanır. Mantar tamamen göz ardı edilirse ve hiç tedavi edilmezse, bu en kötü durumda tırnak plağının tamamen tahrip olmasına yol açar. Bu daha sonra tırnak yatağından çözülür ve sökülür. Bu durum acı verici olmasa da tırnak tamamen söküldüğünde, enfeksiyonun deriye bulaşma riski nedeni ile tırnak mantarı kesin olarak tedavi edilmelidir. Şeker hastaları için bir tırnak mantarı enfeksiyonu  tehlikeli olabilir. Bunları önlemek için düzenli  ayak bakımı, komplikasyon riskini en aza indirir. Diyabetikler, bir tırnak mantarının gelişimi için riskli hastalar grubundadır. Bunun nedeni, bu hastaların sıklıkla zayıf dolaşımına ve ayrıca zayıf bağışıklık sistemine sahip olmalarıdır. Tırnak mantarı olan diyabetiklerin, bir mantar hastalığı olmaksızın, diyabet hastalarına göre ayaklarında açık yaralara neden olma olasılıklarının daha yüksek olduğu bilinmektedir.

Tırnak Mantarı Tedavisi

Doktor genellikle tırnak mantarını karakteristik görünümü ile tanır. Fakat mantar hastalığına benzeyen tırnak ekzeması, tırnak sedef hastalığı ve nodüler liken gibi başka tırnak hastalıkları da vardır. Bu nedenle, bir tırnak parçası genellikle laboratuarda incelenerek tanı konmaktadır. Tedavi için tırnak vernikleri, kremler, solüsyonlar ve merhemler mevcuttur. Tırnak mantarı ve diabetes mellitus gibi önceki hastalığın derecesine bağlı olarak sistemik olarak tedavi edilir verilen ilaçlar kan dolaşımı boyunca yayılır ve bu nedenle bulantı, iştah kaybı, karanlık idrar, şişmiş lenf bezleri ve büyük yorgunluk gibi bazı yan etkilere neden olabilir.

Önleyici tedbirler

Tırnak mantarı patojenleri çıplak gözle görülemez. Bu nedenle, önleyici tedbirler enfeksiyona karşı korunmak için önemlidir. Mantarlar nemi sever o halde hastanın ayaklarını havalandırması ve neme izin vermemesi gerekir. Başkalarının havlu ayakkabı ıslak terliği giyilmemeli ve başkalarının özel eşyaları kullanılmamalıdır.

Tırnak Mantarını evde tedavi etmek

Hindistan cevizi yağı bu açıdan çok yönlüdür ve tırnak mantarının tedavisi için  kullanılır. Hindistancevizi yağını tırnaklarınıza sürerek mantarların etkisini azaltabilirsiniz. lavanta yağı, kekik yağı, kekik yağı, çay ağacı yağı Esansiyel lavanta yağının antimikotik bir etkisi vardır.

Kadife çiçeği

Kadife çiçeği sadece güzellik bakımı için değil şifa özelliği açısından da kullanılması gereken bir bitkidir.

Adaçayı Tırnak mantarına iyi gelir

Adaçayı çayı, aşırı terleme için  bir çaredir. Ayaklar çok terliyorsa ada çayı ile akşamları ayakları yıkamak yararlı olacaktır. Böylece ayak tırnak mantarları üreyemez.

 

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu