Yaşam Tarzı

Göz Sağlığımıza Nasıl Dikkat Etmeliyiz?

Göz Sağlığımıza Nasıl Dikkat Etmeliyiz?

 

İnsanlarda görme işlevini yerine getiren ve oldukça dikkatli korunması gereken bir organdır. Bir insan göz sağlığını korumak için günlük yaşam içerisinde bilinçli ve titiz davranmalıdır. Özellikle yediklerine, içtiklerine, yaşam tarzlarına ve bazı alışkanlıklarına dikkat ederek en azından yakalanma riski yüksek göz hastalıklarından kaçınmaya çalışmalıdır.

 

İnsanlar çoğu zaman hava değişikliği yüzünden, toza maruz kaldığı zaman, çalıştığı iş ortamı ve yaptığı iş sebebi ile gün içinde herhangi bir sebep yüzünden gözlerini ovalama veya kaşıma ihtiyacı duyarlar. Bu davranışlarını çok ufak bir refleks olarak algıladıkları için yapılan bu hareketin herhangi bir sağlık sorunu yüzünden olduğunu düşünmezler. Aslında gözümüz böyle davranmaya başladığında bizlere sinyal vermeye çalışır. Gözümüzde kaşıntı, bulanıklık, kuruluk, sebep olduğu baş ağrıları, kısık bakma, başımızı eğerek bakmaya çalışmak, ışıktan rahatsız olmak vb. bu tür davranışlar gözlerimizin hasta olduğunun veya hasta olmaya başladığının belirtileridir.

 

Göz Sağlığımızı Korumak İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 

Tabi ki de ilk yapılması gereken ve en doğru davranış bir göz doktoruna görünmek. Hiçbir zaman

‘’ yakını göremiyorum, uzağı seçemiyorum vs.’’ gibi bahaneler ile bir başkasının gözlüklerini, numaralı olmasa dahi kullanmamalıyız. Ve kesinlikle gözlüklerimizi ikinci bir kişi ile paylaşmamalıyız. Çünkü sizde olan hastalık onlarda, onlarda olan hastalık da sizde olmayabilir. Bu sizin gözlerinizin de bir başka hastalık kapmasına da sebep olabilir.

 

Güneş ışınları; yaz olsun, kış olsun fark etmez. Güneş ışınları genelde fazla olduğu zaman özellikle renkli gözlere sahip insanları rahatsız eder. Gözlük kullanmalıyız. Göz sağlığımıza uygun bir cam ve rahatsızlığımızı hissettirmeyecek kalitede gözlük kullanmalıyız. Biraz maliyetli olabilir mi? Evet. Ama söz konusu sağlık olduğu zaman bence sağlayacağı yaşam kalitesine değer.

 

Çalışırken; yapılan iş masa başı işi olabilir veya İş Sağlığı ve Güvenliği Kuralları gereği gözlük takılması gereken işler de olabilir, kesinlikle dikkat etmeli ve gözlerimizi koruyabilmek için gözlük kullanmalıyız. ‘’Bana bir şey olmaz’’ demeyin. Gözlerimizi bozmak veya yaralamak istemeyiz.

Çocuklarımız; bir aile için en önemli şey çocuklarıdır. Özellikle belirli bir yaşı doldurana kadar sürekli yapılması gereken sağlık kontrollerinin içinde yapılması gereken göz muayenesi de yer almaktadır. Çocuklarınız da göz tembelliği veya daha farklı bir göz hastalığı olup olmadığının erken teşhis edilebilmesi için göz muayeneleri aksatılmamalıdır.

 

Bilgisayar, televizyon vb. elektronik eşyalar ile geçirdiğimiz vakitlerde özellikle gözlerimizi dinlendirerek kullanmaya devam etmemiz gerektiğini de unutmamalıyız.

 

C, A ve D vitamini içeren yiyecek ve içecekler tüketmek de göz sağlığımızı korumamızda kesinlikle yardımcıdır. Vitaminlerin yanında çinko ve selenyum minerallerini içeren sebze ve meyvelerde tüketmek gereklidir. Özellikle ileri yaşlarda görme sorunlarımızın oluşma riskini azaltmak için sarı renkli sebzelerde tüketilmelidir.

Sigara; sağlık sorunlarına sebep olan maddelerin başında kesinlikle sigara gelmektedir. Sigara içmemeliyiz. Sigara içmek gözlerimizde katarakt sorununa ve göz sinirlerimizde tahribata neden olmaktadır.

Rutin kontroller; sadece gözlerimiz için değil tüm vücut sağlığımız için kesinlikle rutin kontrollerimizi yaptırmalıyız. Gözlerimiz hassas ve tehlikeye açık organlarımızdır. Erken yaşlarda sağlıklı olan gözlerimizin, ilerleyen yaşlarda ne tür sağlık problemi ile karşı karşıya kalacağını bilemeyiz. O yüzden göz sağlığımızı korumak için en azından yukarıda belirtilenlere dikkat etmeli ve gözlerimizde herhangi bir problem olsun veya olmasın düzenli olarak göz doktoruna gitmeliyiz.

 

               

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu