Yaşam Tarzı

Depresyon Tedavisinde Etkili Alternatif Akupunktur

Depresyon Tedavisinde Etkili Alternatif Akupunktur

 

Depresyon tarih boyunca insanlığın uğraştığı problemlerden bir tanesidir. Günümüzde daha da yaygın hale gelen bu hastalık nedeniyle bir çok kişi psikiyatri uzmanlarına başvurmaktadır.

Depresyon tedavisinde etkili alternatif Akupunktur yöntemi sıklıkla merak ediliyor. Psikiyatrinin yanında akupunktur desteği de depresyonda kullanılan uygulamalardan bir tanesidir. Depresyonun akupunkturla tedavisi hakkında detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Depresyon Nedir?

Sürekli üzüntü ya da umutsuzluk duygularının baş gösterdiği depresyon erkek ve kadınlar görülebilir. Kadınlarda daha yaygın olarak görülen bu hastalığın tanımlanabilmesi için belirtiklerin iki hafta kadar sürmesi gerekir.

Depresyon Tipleri

Depresyon iki grup altında incelenmektedir.

Endojen Depresyon

Dışarından bir etki gelmeden vücudundaki biyokimyasal değişimler nedeniyle ortaya çıkar.

Reaktif Depresyon

Dışarıda meydana gelen çeşitli olaylar nedeniyle ortaya çıkar.

Depresyon Belirtileri

  • Hayata bağlanma isteğinin düşmesi,
  • Uykusuzluk,
  • Sosyal olarak izole olma,
  • İştahsızlık,
  • Can sıkıntısı,
  • Günlük işleri yapmada zorluk çekme,
  • Konsantrasyon bozukluğu gibi belirtiler yaygın olarak görülür.

Depresyon Tedavisi ve Akupunktur

Akupunktur ile depresyon tedavisi alternatif uygulamalardan bir tanesidir. Tamamlayıcı tedavi yöntemi olarak kullanılan bu uygulama pek çok hastalığın mevcut tedavisine destek olabilir. Tedavinin amacı;

  • Kullanılan ilaçların yan etkilerini düşürmek,
  • İlaç tedavisi maliyetlerini azaltmaktır.

Akupunktur tedavisi her geçen gün daha da yaygın hale geliyor. Akupunkturun etkilediği hormon salgıları sonrasında mutluluk hormonlarında artış ortaya çıkar. Dünya Sağlık Örgütü tarafından da akupunkturun psikolojik etkisi kabul edilmiştir. İlaç tedavisinin olumsuz yan etkileri nedeniyle alternatif ve tamamlayıcı tedavi yöntemlerinden yararlanabilirsiniz.

Akupunktur Nedir?

Akupunktur Uzak Doğu menşeli geleneksel tedavi uygulamalarından bir tanesidir. Eski Çin’de yaygın olarak kullanılan bu uygulama artık tüm dünyada kabul görmektedir. Vücut üzerinde bulunan ve akupunktur noktaları üzerinden tedavi uygulanır.

İğne ya da lazer, kullanılarak akupunktur tedavisi yapılabilir. Her yaş grubuna uygulanabilen bu yöntem depresyona karşı son derece etkilidir.

Akupunktur Nasıl Etki Eder?

Uygulamanın yapıldığı her akupunktur noktasının uyarılması ile vücutta kimyasal değişimler meydana gelir. Depresyonda akupuntur yöntemi sıklıkla tercih edilmektedir. Akupunktur sonrası salgılanan hormonların da etkisi ile depresyon riski ciddi şekilde azaltılır.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu