Yaşam Tarzı

Gençlik Sorunları

Gençlik Sorunları

 

Toplumsal yaşam içerisinde hayatını idame ettiren gençlik pek çok problemle karşı karşıya kalmaktadır. Karşılaşılan problemlerden gençliğin biyo-psikolojik sorunlarının gençlerin üzerinde etkisi büyüktür. Bu nedenle gençliğin biyo-psikolojik sorunlarına yer verilecektir.

Gençliğin Biyo-Psikolojik Sorunları

Gençlik döneminde meydana gelen fizyolojik değişikler bireyde birtakım problemleri beraberinde getirmektedir. Genç bireyler bu dönemde hızlı bir büyüme evresinden geçmektedir ve gerçekleşen fizyolojik değişiklikler psikolojik etkilere neden olabilmektedir. Örneğin bu dönemde boyun uzaması ve kilonun artması başta olmak üzere vücudun organlarında farklılaşmalar yaşanmaktadır. Kollar ve bacakların vücudun diğer organlarına göre uzun olup yüz yapısındaki büyüme ve gelişme de orantısızdır. Burun büyür ve gözlerin arasında açılmalar olur. Bu orantısız değişmeler karşısında genç tedirginlik yaşamaktadır.

Aynı zamanda vücudun orantısız büyümesine bağlı olarak sakarlıklar sıklıkla yaşanmaktadır. Doğuştan veya sonradan ortaya çıkan fizyolojik rahatsızlıklar, ortopedik hasarlar, işitme engeli, aşırı uzun boylu ya da kısa boylu olmak, diğer insanlar tarafından fark edilen fiziksel bozukluklar veya farklılıklar genç birey için sorun oluşturmaktadır.  Bedende gerçekleşen fizyolojik değişimler gençte utanma duygusuna ve uyumsuzluk yaşamasına sebep olmaktadır.

Psikolojik açıdan bakıldığında bu dönemde genç benliği ile uyumlu kişilik uğraşı içerisindedir. Bu durum kişinin kendisine en uygun kimliği buluncaya kadar gelgitler yaşamasına sebep olmaktadır. Kişi kendini bunalımlar ve gelgitler içinde bulur.  Bu dönem bireylerin yoğun bir biçimde kimlik arayışında bulundukları bir döneme tekabül etmektedir. Kişinin kendine uygun kimliği bulana dek kimlik bunalımı yaşaması olağan bir süreçtir. Genç, bu süreçte kimlik bunalımı yaşar ve sürecin sonunda kendi kimliğini oluşturmuş olur.

Gençlik Döneminde Yapılan Değişikliklerin Psikolojiye Etkisi

Gençlik döneminde duygularda da değişiklikler ve problemler meydana gelmektedir. Tıpkı fırtınalı, heyecanlı gençlik süreci gibi duygular da hızlıdır. Bireyler çok çabuk bir duygu durumundan diğerine geçebilmektedir. Kişi bu evrede aşık olma deneyimini yaşar ve hayal kırıklıkları, umutsuzluklar genç insanı bir hayli üzmektedir.

Gençlik döneminde karşılaşılan bir diğer problem de güven bunalımıdır. Bireyler kime güveneceklerini bilmeden bir güven arayışı içerisindedirler. Aynı zamanda gençler yalnızlık ve iletişim kopukluğuyla karşı karşıyadırlar. Özellikle kitle iletişim araçları ve teknolojinin gelişimiyle iletişimsizlik ve yalnızlık baş göstermiştir.

Gençliğin yaşadığı biyo-psikolojik sorunların başlıcaları şunlardır:

  • Bedende görülen fizyolojik değişmeler,
  • Kimlik bunalımı,
  • Duygusal değişimler,
  • Güven problemi,
  • Yalnızlıktır.

 

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu