Anne-Aile-Çocuk

Hamilelik Döneminde Sakın Bunları Yapmayın

Hamilelik Döneminde Sakın Bunları Yapmayın

Hamilelik döneminde anne adaylarının oldukça dikkatli davranmaları gerekmektedir. Çünkü iki kişilik olarak devam etmektedirler. Bu nedenle de birçok olayda dikkatli davranılmalıdır. Hamilelik döneminde sigara içilmemesi gerekmektedir. Çünkü sigara içen kişilerin bebeklerine göre içmeyen kişilerin bebekleri çok daha güçlü olmaktadır. Sigara içen kadınların bebekleri çok daha zayıf olmaktadır. Sigara içen kişilerden doğan bebeklerin ilerleyen yaşlarda sigara kullanma olasılıkları oldukça yüksektir. Sigaranın yanı sıra hamilelik döneminde alkol de tüketilmemelidir. Alkol kullanan kişilerin bebeklerinde alkol sendromları meydana gelmektedir. Alkol sendromları, düşük doğum olasılığı, bebeklerde öğrenme güçlüğü, davranışlarında problemler, büyümelerinde ya da gelişmelerinde gecikme şeklinde bebeklerde birçok sorunlar meydana gelmektedir. Bu nedenle hamilelik süresi içerisinde kesinlikle alkol kullanılmamalıdır. Alkol tüketiminin az bir miktarı bile büyük sorunlara neden olabilmektedir.

Tüketilen Yiyeceklere Dikkat Edilmelidir

Az pişmiş ya da çiğ olan et ve yumurta şeklindeki besinlerin tüketimi gıda kaynaklı meydana gelen hastalıkların olasılığını arttırır. Aynı zamanda gıda zehirlenmesine de neden olmaktadır. Doğum sırasında da hayati sorunlara neden olması nedeni ile ürünlerin tüketilirken tam olarak pişmesine dikkat edilmelidir. Şarküteri ürünü olan gıdalardan uzak durulmalıdır. Ürünler arasından pastörize süt ürünlerinin tüketilmesi oldukça önemlidir. Çünkü çiğ süt içmek anneler için zararlıdır. Çiğ süt içerisinde yer alan bakteriler hastalıklara, düşüğe aynı zaman da kişiler için hayati sorunlara neden olmaktadır. Bu nedenle annelerin sadece pastörize süt tüketmeleri önerilmektedir.

Dikkatli Davranılması Gereken Konular Nelerdir?

Küvet, jakuzi ve sauna şeklindeki ürünler oldukça rahatlatıcı olan ürünlerdir. Ancak bunlar hamileler için tehlikelidir. Bu ürünlerin kullanılması düşük yapma olasılığının artmasına neden olmaktadır. Aşırı kafein tüketiminden uzak durulmalıdır. Çünkü aşırı kafein tüketimi kalp artışında artışa neden olmaktadır. Tüylü hayvanların sevilmesinde ya da okşanmasında herhangi bir sorun yoktur. Ancak hamile olan kişilerin kesinlikle kedi kumu temizlememeleri gerekmektedir. Kedilerin atıklarında birçok bakteri ve parazit yer almaktadır. Bu parazit ve bakteriler hamile bayanlar için oldukça tehlikelidir. Bu nedenle hamile bayanların kesinlikle kedi kumu temizlememeleri gerekmektedir. Erken doğum riskinin olması durumunda cinsel ilişkiden uzak durmaları gerekmektedir. Hamilelik süreci içerisinde uçağa binmekten uzak durulmalıdır. Çünkü uçağa binmek düşük riskinin artmasına hatta düşük yapılmasına neden olmaktadır. Akciğer filminin de çektirilmemesi gerekmektedir. Çünkü bu durum bebeğin sağlığına zarar vermektedir.

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu