Şifalı Bitkiler

Kudret Narı Neden Kullanılır?

 

Kudret narı tropikal bir bitki olup meyveleri yenilebilen bir türdür. Başlangıçta yeşil olan olgunlaştıkça sarıya dönen hali ile özellikle mide ve bağırsak hastalıklarında etkilidir. Kudret narı aynı zamanda macun olarak da kullanılır.

Kudret Narının Özellikleri Nelerdir?

Kudret narı ortalama 10 cm uzunluğunda olup meyvesi altın sarısı rengindedir. Meyvenin içeriğinde kalsiyum, B vitamini ve fosfor vardır. Antioksidan etkisi ve kansere karşı önleyici etkisi mevcuttur.

Kudret Narının Faydaları Nelerdir?

Kudret narı iltihap ve yaraların iyileşmesinde, kadınlarda rahim yaraları iyileşmelerinde, cilt hastalıklarında kullanılır. Yine bağışıklık sisteminin güçlenmesinde, karaciğere, antioksidan etkisi olması, tümör oluşumuna engel olma başarısı, mide problemlerine fayda gösterir. Yanık ve yaralarda etkilidir, hücre yenilenmesini sağlar.

Kudret Narının Yan Etkileri Nelerdir?

Kudret narı sağlık için son derece yararlı olmasına rağmen kullanımda hatalı olunduğunda yan etkileri ile karşı karşıya kalmak mümkündür. Bilinçsizce tüketim karaciğerde ciddi hasarlar demektir. Özellikle şeker hastaları için dikkat bir tık ötededir. Çünkü kan şekerinin düşmesine neden olur. Özellikle insülin kullananlar için yararlıdır ancak ölçüsü son derece önemlidir. Kanama arttırıcı özelliği olduğundan gebe olanların ve emziren annelerin kullanması uygun değildir.

  • Kudret narı tropikal bir bitkidir.
  • Kudret narı antioksidan özellik taşır.
  • Kudret narı hatalı kullanımı kabul etmez yarar yerine zarar getirir.
  • Tümör oluşumunda engel olmada etkilidir.

100 gr kudret narı tüketildiğinde, karbonhidrat, protein, yağ, A vitamini ve C vitamini alınmış olunur. Genelde kullanımı zeytinyağı ile ya da bal ile karıştırılma şeklindedir. Kudret narı kullanmadan önce herhangi bir hastalık varsa ya da o hastalığa istinaden tedavi içinde olunduğunda doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Çok fazla tüketim ishal ve karın ağrısına neden olur. Hamilelik döneminde kanama ve düşüğe yol açar.

Kudret narının meyvesi macun olarak da üretildiğinden tüketimi esnasında bilinen markaların üzerinden tercih edilmesi önerilir. Bazen kapsül şeklinde de kullanılabilir. Sağlıklı ve doğal beslenme söz konusu olduğunda Kudret narı telaffuz edildiğinden; önemli olan tüketimdeki dikkat ve bilinçsizlikten uzak kullanım durumudur. Doğru kullanım olduğunda yüksek oranda E vitamini ve kaliteli protein alınmış olunur.

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu