Pratik Bilgiler

Kesilmiş Süt Nasıl Değerlendirilir?

Kesilmiş Süt Nasıl Değerlendirilir?

 

Ev yoğurdu yapmak için süt belli bir derecede kaynatılır. Bu işlemde çok nadir de olsa süt kesilmesi yaşanabilir. Peki kesilmiş süt nasıl değerlendirilir?

Kesilmiş süt nasıl değerlendirilir? Ev yoğurdu tüketmek, paketli yoğurtlardan daha sağlıklıdır. Bilinen ve iyi bir mandıradan alınan kaliteli sütle doğal ve lezzetli ev yoğurdu yapmak mümkün. Kaliteli mandıra sütüyle ev ortamında birçok süt ürünü yapmak mümkün. Özellikle bebekler ve çocuklar için protein deposudur. Ev yapımı süt ürünlerini tüketmek sağlıklı beslenmenin temel kuralıdır. Kaliteli mandıra sütünü doğru derecede kaynattığınızda bir problemle karşılaşmazsınız.

Süt Neden Keser?

Kesilmiş süt nasıl değerlendirilir? Süt kesmesi bilinmeyen yerlerden alınan kalitesi düşük sütler, kaynatıldığı sırada bazı bozukluk belirtisi gösterebilir. Bunlardan en belirgin olanı kaynama esnasında sütün kesilmesidir. Süt kesilmesi, sütün bozuk olduğuna işaret eder. Sadece bozuk olması değildir. Aynı zamanda sütü yanlış derecede kaynattığınız anlamına da gelir. Sütü yüksek ateşte hızlı bir şekilde kaynatmaya çalışmakta sütü kesen önemli nedenlerdendir.

Kesilen Sütü Değerlendirme Yöntemleri

Kesilen sütü değerlendirmek mümkündür. Çöpe atmak israfa neden olur. Kesilmiş süt için yapılacak en basit ve etkili yöntem lor peyniri yapmaktır. Kesilmiş ve kaynamış sütün içerisine birkaç damla limon suyu sıkılır. Sıkılan limonun ardından süt hızlı bir şekilde karıştırılır. Karıştırılan sütün limon asitiyle birlikte daha çok kesildiğini gözlemleyebilirsiniz. İçerisinde oluşan peynir topaklarını ayrıştırmak için de temiz bir bezde sütün süzdürülmesi gerekir. Bez içerisine alınan süt, bezin altından damlayarak süzdürülür. Bu işlem için bezin üst kısımını bağlayın ve boşlukta sallanabilecek bir yere asın. En az bir gece bekletin. Sabah bezi açtığınızda çok lezzetli bir lor peynirine sahip olacaksınız.

Kesilen Süt Tariflerde Kullanılır mı?

Kesilmiş süt çöpe atılıp israf edilmemeli. Kesilmiş süt nasıl değerlendirilir? Bozuk süt kaynama esnasında kesilir. Kesilen bu süt sade olarak tüketilemez. Sütü değerlendirmenin bir diğer yolu da bu sütü yapacağınız tariflere eklemektir. Kek, poğaça, börek gibi tariflerde kullanılan kesilmiş sütün tadı, pişirildikten sonra normal olur. Kesilmiş süt nasıl değerlendirilir? En çok kullanılan yöntemler bunlardır.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu