Sağlık Haberleri

Menopoz ve Şeker Hastalığı

Menopoz ve Şeker Hastalığı

 

Menopoz döneminde oluşan hormonal değişiklikler nedeni ile kadınlarda çeşitli hastalıkların ortaya çıktığı görülmektedir. Bu hastalığın başında ise şeker hastalığı gelmektedir.

Vücudun salgıladığı hormonların azalmasından kaynaklanan durumların içinde vücutta salgılanan insülin hormonunda oluşan azalmalardan kaynaklanmaktadır. Bu dönemde hekimler genellikle hastalarına menopoz dönemi başlangıcında uyguladıkları testler sonucunda ilaç tedavilerinin yanı sıra vücutta oluşan insülin kaybının doğal gıdalar ve meyvelerle vücuda kazandırılmasını önermektedirler.

Bu dönemde verilen ilaçlar vücutta azalan östrojen hormonu, progesteron hormonu ile birlikte insülin hormonu takviyesi de yapmaktadırlar.

İlaçlardan çok doğal yollarla tedavi olmak isteyen hastalar için ise her gün yiyecekleri büyük bir kâsenin içine karıştıracakları şeker veya meyveler ile yapacakları yoğurdu tüketmeleri azalan insülin oranını takviye etme niteliği taşımaktadır. Menopoz döneminde doğal tatlandırıcıları kullanmanız hekimler tarafından önerilmektedir. Çayınızda kullanacağını şeker yerine ufak bir kaşık bal hem sağlığınızı destekleyecek hem de şeker eksiğinizi tamamlayacaktır. Çay içmeyi sevmeyen hastalar için ise her gece yatmadan önce içecekleri ılık ballı süt hem kemik erimesi riskini ortadan kaldıracak hem de oluşacak şeker hastalığını geciktirecektir.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu