Sağlık Haberleri

Tüp Bebek Kimlere Yapılabilir? Kimlere Yapılamaz?

Tüp Bebek Kimlere Yapılabilir? Kimlere Yapılamaz?

 

Tüp bebek bayanlardan alınabilmekte olan yumurtaların ve erkekten alınabilen spermin vücut içinde olmadan laboratuarlarda yeniden birleştirerek döllenmesini sağlayan tedavi aşamasına denilen bir isimdir. Döllenmiş olan bazı yumurtaların bölünmeleri ile birlikte embriyolar oluşur ve oluşan embriyolar da anne rahmine yeniden koyulmaktadır. Bu sayede de gebelik başlamış olunur. Oluşan gebelik ile doğal yollar beraberinde oluşmuş olan gebelik aşamasından hiç bir farkı yoktur. Doğal gebelik beraberinde aralarındaki tek fark tüp bebek beraberinde oluşturulmuş olan gebelik olayının laboratuar ortamında oluşturularak anne rahmine koyulmasıdır.

Her Kısır Olana Yapılamıyor!

Tüp bebek tekniği de her kısırlık sorunu yaşayan çifte uygulanmamaktadır. Öncelikle bu tedavinin ne kadar gerekli olduğunu ortaya koymakta olan şartların oluşması oldukça gereklidir. Bazı kısırlık unsurları da birçok ufak bazı müdahaleler ile tedavi edilebilir. Örnek vermek gerek görülürse yaşam tarzınızda var olan birkaç olayın değiştirilmesi de kısırlığı ortadan kaldırmaya yetmektedir. Buradaki en önem arz eden unsur müracaatların hekimin doğru teşhisi yapmasıdır.

Tüp bebek tedavisi kimler için gerekmektedir diyerek açıklamaya kalkarsak birkaç unsur sayabiliriz. Kadında yumurtalık kanallarının tıkalı olmuş olduğu ya da bir tür cerrahi prosedür beraberinde hasarlı bulunması ve alınması unsurlarında tüp bebek tekniklerine müracaat edilemez

Yumurtlama Elde Edilebiliyor

Yumurtlama ile oluşmakta olan bir problemi varolan bayanlarda kullanılmakta olan ilaçlara rağmen yumurtlama elde edilmektedir yalnız kadın hala gebe kalamamaktaysa tüp bebek tedavisi de makul görülebilmektedir. Bu tür sorunlar genel şekilde polikistik over hastalıklarında seyredilmektedir.

Anne adaylarında ondometriozisin bulundurmadıklarında da tüp bebek tedavileri uygulanabilmektedir.

Erkekte sperm oranı ve sperm kalitesi beraberinde alakalı oluşmakta olan bir sorun var ise tüp bebek tedavisi yapılabilmektedir. Mikroenjeksiyon tekniğinde erkek kısırlığında olabildiğince fazla seviyelerde başarı sağlanmıştır. Kadın

Kadınların rahim içinde oluşmakta olan yapışkanlıklar nedeni beraberinde de tüp bebek tedavisine müracaatlabilmektedir.

Bazı cerrahi müdahaleler beraberinde rahim içinde olan bu yapışkanlıklar ortanda kaldırılır ve tüp beraberinde yumurtalığın fonksiyoni de başarı ile sağlanabilmektedir. Fakat cerrahi prosedür beraberinde tüp ve yumurtalığın fonksiyoni başarıya ulaştırılamamış ise ya da sağlandığı halde gebelik bulunmuyor ise tüp bebek tedavisi başarı ile uygulanabilir.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu