Sağlık Haberleri

Adet Ağrısı Neden Olur

Adet Ağrısı Neden Olur ve Nasıl Geçer

Bu yazımızda adet ağrısı nasıl geçer, adet ağrısı neden olur ve adet ağrısından kurtulma yolları gibi konuları açıklayacağım. Adet ağrıları genelde her 2 kadından birinde görülür. Ağrının tipi ve şiddetine göre bir takım tedavi yöntemleri uygulanarak ağrı hafifletilebilir.

Öncelikle adet ağrısı neden olur ondan bahsedelim. Adet ağrısı belli bir nedene bağlı olmamakla birlikte doğal bir süreç olarak kabul edilir ve 20-25 yaşlarına kadar azalarak devam eder. Miyom, yumurtalıkta kist, polip, genital enfeksiyonlar, rahim içi yapışıklık, birtakım tümörler ve rahim içindeki endometriosiz tabakası gibi nedenler adet ağrısını oluşturabilmektedir. Tabii ki tam gerçek nedeni öğrenmek için jinekolojik muayene gerekiyor. Ayrıca muayenede ultrason, smear testi gibi tetkiklere de bakılır.

Adet Ağrısı Nasıl Geçer?

Ruhsal ve cinsel yönden gelişen sorunlar, eğitimin yetersiz olması, sosyo ekonomik durumların kötüye gitmesi gibi faktörler adet ağrılarının artmasına neden olur. Yani psikolojik olarak etki eden bir durumdur. Belli başlı uygulanacak yöntemlerle adet ağrısını hafifletebilir hatta dindirebilirsiniz.

Sıcak uygulamalar; Sıcak su ile banyo veya karın üzerine ısıtılmış havlu koymanız rahatlamanızı sağlayacaktır.

Spor ve egzersiz; Düzenli şekilde yapılacak yürüyüş, bisiklet sürüşü, yüzme gibi hafif sporları yaparsanız yüksek ihtimal adet ağrılarını dindireceksiniz.

Masaj; Karın kasları üzerine yavaşça yapılacak masajlar da iyi gelecektir.

Akupunktur; Alternatif ve etkili bir yöntemdir. Sinir bölgelerine bloklar yaparak, ağrı yollarının kesilmesini sağlar.

Vitamin; B vitamini alarak ağrılara son verebilirsiniz. Balık veya magnezyum takviyeleri alarak ağrıyı hafifletebilirsiniz.

Bitki çayları; Papatya, civanperçemi, maydanoz suyu, sarı kantaron, nane, adaçayı, aslan perçemi, safran suyu gibi içeceklerle hem kas kramplarını önleyebilir hem de ağrılara çözüm getirebilirsiniz.

Sigara; Genelde sigara kullanan bayanlarda ağrılara daha fazla rastlandığı için bırakmanızda yarar var.

Uyku düzeni; Günlük uygun düzeyde uyku uyumanız gerekmektedir. Düzenli uykunun vücut içinde yararı büyük.

Lif özlü gıdalardan almak da ağrılara iyi gelecektir. Eğer adet ağrısı ile beraber baş ağrısı ve karında şişlik gibi durumlarda oluyorsa tuz tüketimini de kesmelisiniz.

Karını rahatlatma; Karın kaslarının rahatlaması için cenin pozisyonunda yatmak çözüm olacaktır.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu