Sağlık Haberleri

Meme Kanseri Riskini Azaltma Yöntemleri

Meme Kanseri Riskini Azaltma Yöntemleri

 

Meme kanseri tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadınları tehdit ediyor ve meme kanseri nedeniyle ölümler akciğer kanseri kaynaklı ölümlerin hemen arkasından geliyor. Meme kanseri konusunda farkındalık yaratmak için birçok çalışma yapılıyor. Erken teşhis edildiği takdirde kadınlarda meme kanseri tedavi edilebiliyor.

Kendi Kendini Muayene

Uzmanlar 20 yaşını geçen her kadının senede iki kez kendi kendine muayene uygulaması gerektiği konusunda uyarıyor. Elle yapılan bu muayenede memede veya koltuk altında kitle aranıyor. Kadınlarda meme kanserinin ilk belirtisi genelde bu kitleler oluyor. Yatağa uzanarak yapılması önerilen elle muayenede ele bir kitle geliyorsa ve bu kitle sert, düzensiz yapılı ve pürtüklü yüzeyi ile diğer şişliklerden ayrılıyorsa bir uzmana başvurmak gerekiyor.

Meme Başında Akıntı Oluşması

Meme başı sıkılmadığı halde kendiliğinden oluşan bir akıntı varsa bu akıntı da kadınlarda meme kanseri belirtileri arasında sayılıyor. Bu akıntının da mutlaka araştırılması gerekiyor. Meme başında görülen şekil bozuklukları da derhal doktora gitmek için bir sebep. Meme başı derisinde değişimler, memede büyüme ve şekil bozukluğu, meme cildinde oluşan yaralar, kızarıklıklar, memede ödem ve şişlik de mutlaka kontrol gerektiriyor.

Risk Azaltma Yolları

Meme kanseri riskini azaltmanın tek yolu düzenli kontrolün alışkanlık haline getirilmesi ve memede yaşanan değişikliklerin takip edilmesi. Meme kanserinden korunmanın yolu erken teşhis ve aile geçmişinde meme kanseri vakası bulunan kadınların bu konuda çok daha hassas olması gerekiyor.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu