Şifalı Bitkiler

Okaliptüs Yağının Vücuda Önemli Faydaları

Okaliptüs Yağının Vücuda Önemli Faydaları

 

Okaliptüs yağını kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Baştan söylemek gerekirse bu yağ emziren annelerde, hamilelerde ve çocuklar için uygun olmamaktadır. Bu yağ ağızdan alınmamalı ve göze veya kulak yoluna damlatılmamalıdır. Okaliptüs bir çeşit ağaçtır. Bu ağacın kuru yaprakları ve yağı genel olarak ilaç yapımında kullanılmaktadır. Okaliptüs yaprakları yine enfeksiyonlar, mide fesatı, ateş, öksürükler için kullanılabilir. Yapraklar ise aynı oranda solunum yolu enfeksiyonları açısından oldukça fayda sağlamaktadır Boğmaca öksürükleri, akciğer veremi, astım, kemik iltihapları, safra kesesi sorunları, iştahsızlık problemi ve kanser hastalıklarının tedavilerinde okaliptüs yağı kullanılabilir.

Okaliptüs Yağı ve Faydaları

Okaliptüs yağı günümüzde damar genişleten formül olarak da kullanılabilmektedir. Dolaşımı arttırır ve dolaşım sistemine yardım eder. İlgili olan kısma masaj yapılarak bir damla damlatmanız da yeterli olur.

Astım: astım krizleri esnasında göğsünüze biraz damlatarak masaj yapabilirsiniz. Aynı oranda doğrudan direkt olarak da koklayabilirsiniz ve bulunduğunuz ortamda havada yayabilirsiniz.

Beyne kan aktarılması: evinizde veya yine sınıfınız içerisinde okaliptüs yağının havaya karışmasını sağlayabilir ve onu soluyabilirsiniz. Bu yine kan akışını yükselterek kan akışını oldukça kolay bir hale getirir.

Bronşit: Bronşit hastaları da bu yağı teneffüs ederek kullanabilmekteler. Göğsünüzü, sırtınız ve yine boğazınızı bu yağ ile sıvazlayabilirsiniz. Kokusunu ise şişeden içinize de çekebilir veya yakanıza, yastığınıza damlatabilirsiniz. Nefes yollarında çeşitli tıkanıklıklar var ise oralara yağı damlatabilirsiniz. Vücudunuzu serinletme açısından da okaliptüs yağını kullanabilir ve vücudunuzu serinletebilirsiniz. Ayrıca sprey yardımı ile de vücudunuza uygulamanız mümkündür.  Eğer kulağınızda iltihap var ise doğrudan kulak kanalı damlatmamak şartıyla kulak kepçesine damlatabilirsiniz. Yukarıda da söylenildiği üzere eğer vücudunuzda ateş var ise okaliptüs yağı ateşi düşürme konusunda ve enfeksiyon ile savaş konusunda bir rol alabilir. Grip etkilerine göre de okaliptüs yağını kullanabilirsiniz. Eğer eklem yerlerinizde çeşitli ağrılar oluşuyorsa bu kısımlara damlatıp masaj yapabilirsiniz. Ayrıca ishal var ise karın bölgenize de rahatlıkla damlatabilir ve uygulayabilirsiniz. Solunum yolu sorunları yaşıyorsanız da aromasını koklayabilirsiniz. Kan şekeri düşüklüğü içinde ayak tabanınıza biraz damlatabilir ve ovalayabilirsiniz. Eğer iltihaplı bir bölgeniz var ise bu iltihaplı bölgeye de birkaç damla damlatabilirsiniz. Eğer uçak tutması yaşıyorsanız yine uçak yolucuklarından sonra uyku düzeninizde bozulabilir. Böyle bir durumda kokusu ve kendisi beraberinde bu yağı kullanabilirsiniz ve bu sayede uykunuzu da açabilmeniz mümkün olacaktır.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu