Şifalı Bitkiler

Süt Devedikeninin Faydaları

Şifalı Bitkiler ve Tedavi Edilen Hastlıklar

Şifalı otlar antik Yunan, Çin ve Hint şifacılar tarafından yaygın olarak kullanıldı ve bugün hala modern Avrupalı ​​doktorlar tarafından kullanılıyor. Böyle etkili bir şifalı bitki, süt devedikeni. Bu etkili şifalı bitki, Greko-Roma döneminden beri kullanılmaya başlanmıştır.

Süt Devedikeni

Süt devedikeni, adını ezildiklerinde bitkinin yapraklarından çıkan sütlü özünden alır. Bir çiçekli bitkidir ve kuru, güneşli alanlarda yetişir. Süt devedikeni, Asteraceae (Latince)  ailesinin yıllık veya iki yılda bir bitkisidir. Dünyanın her yerinde yaygın olsa da, temel olarak Akdeniz’e özgü bir yer. Altı metre boyunda büyür ve dikenli yapraklara sahiptir. Süt devedikeni kırmızı çiçek tipik bir devedikeni vardır ve olgun tohumlar bitkinin tıbbi parçalarıdır.

Süt devedikeni bilimsel adı Silybum marianum ve Marian thistle, Akdeniz süt devedikeni, St Mary’s devedikeni, vb gibi birçok ortak isimleri vardır. Süt devedikeni yaygın safra kesesi ve karaciğer şikayetleri, iştah kaybı, diyabet, hangovers, mide ekşimesi ve uterus problemleri. Ayrıca anne sütü üretimini arttırmak için kullanılır. Yapraklar ve çiçekler bazen salatalarda ıspanak yerine kullanılır. Kavrulmuş tohumlar kahve yerine kullanılır.

Süt Devedikeninin Faydaları

Süt devedikeni, karaciğer ve safra kesesi hastalıklarını tedavi etmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. Bitkiselizmde, süt devedikeni, karaciğer hastalıklarını ve safra kesesi hastalıklarını tedavi etmek için kullanılır; çünkü karaciğerleri toksinlere karşı korur. Karaciğerin dışında, süt devedikeni diğer organlara göre birçok yararı vardır. Aşağıda, süt devedikeni faydalarından bazıları verilmiştir.

Karaciğer: Süt devedikeni karaciğeri virüslerden, alkolden ve toksinlerden korur. Asetaminofen gibi fazla alkol ve parasetamol alımı karaciğer hasarına neden olabilir. Süt devedikeni, silimarin aktif bileşen karaciğer sağlığını iyileştirmede etkilidir. Silymarin sadece karaciğer hasarına neden olan faktörleri değil, aynı zamanda detoksifikasyona yardımcı olan bir karaciğer bileşiği olan glutatyon üretimini de arttırır. Karaciğer sirozu, sarılık ve kronik hepatit, karaciğerde ciddi hasara neden olur ve süt devedikeni yeni karaciğer hücrelerinin üretimini artırabilir ve böylelikle karaciğer rejenerasyon sürecine yardımcı olabilir.

Safra kesesi: Süt devedikeni, safra kesesinin iltihaplanmasını azaltabilir. Ayrıca, toksinlerin mesaneden çıkarılmasına da yardımcı olur. Viral hepatit tedavisinde de kullanılır. Geleneksel olarak ölüm kapağı mantarı tarafından zehirlenmeye karşı acil bir panzehir olarak kullanılır. Silymarin ekstraktını 24 saat içinde enjekte ederek, karaciğer hasarı riskini önemli ölçüde azaltabilir.

Cilt: Saf kan, akne ve egzama gibi cilt sorunlarına neden olur ve karaciğer kanın saflaştırılmasından sorumludur. En önemli süt devedikeni faydalarından biri de, toksinleri kan akışından temizlemeye yardımcı olan karaciğerin detoksifikasyonudur. Böylece süt devedikeni, cilt ile ilgili problemleri azaltmada da yardımcı olur. Dürtüsel özelliği de cildi nemlendirmeye yardımcı olur.

Böbrek: ÜSİ ve süt devedikeni, idrar yolu enfeksiyonlarının, idrar yoluna bakterilerin girmesiyle oluşması ve süt devedikeni detoksifikasyon etkilerinin İYE olasılığını azaltmaya yardımcı olması nedeniyle güçlü bir şekilde ilişkilidir. Süt thistle özü idrar yolu enfeksiyonları için etkili bir ev ilaç olarak hizmet verebilir. Süt devedikeni ekstresi ishal ve kabızlık arasında alternatif insanlar için etkili bir ilaç haline gelmiştir. Süt thistle’in hafif müshil özelliği, böbreklerdeki toksinlerin azaltılmasına ve dışkının kıvamının korunmasına yardımcı olur. Mukus membranlar, böbrekler ve mesane tahrişleri ve iltihaplanmalarından dolayı iltihapları rahatlatır.

Diyabet: Süt devedikeni faydalarından biri, tip 2 diyabetli kişilerde insülin direncini azaltmasıdır. Karaciğer insülin kullanımı ile ilgili olduğundan, diyabet kontrolünde hayati bir rol oynar. Süt devedikeni, silimarin içindeki aktif bileşen, metabolik kontrolü geliştirmeye yardımcı olur, böylece tip 2 diyabet hastalarında endojen insülin gereksinimini azaltır.

Tinea: Tinea, cildin kronik bir mantar enfeksiyonu. Tinea versicolor belirtisi renksiz veya düzensiz bir cilttir. Süt devedikeni ve tinea da ilişkilidir. Süt devedikeni detoksifiye edici bir madde olduğundan, tinea’nın neden olduğu kızarıklığı azaltmak için etkili bir ev ilaçtır.

Kanser: Süt devedikeni, kanser hücrelerinin büyümesini engellemek için kullanılır. Silimarin, meme, servikal ve prostat kanserlerinde kanser hücrelerinin büyümesini azaltan güçlü antioksidan özelliklere sahiptir.

Kolesterol: Sillmarin ve süt devedikeni aktif bileşeni kolesterol düşürücü ilaç olarak kullanılır.

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu