Pratik Bilgiler

Öksürük Nasıl Kesilir? Öksürüğü Kesen Yöntemler

Öksürük Nasıl Kesilir? Öksürüğü Kesen Yöntemler

 

Kış aylarının gelmesiyle insanlarda en çok görülen davranışlardan bir tanesi de sık sık öksürük krizine yakalanmaktır. Öksürmenin pek çok sebebi olabilir. Bir hastalığın başlangıcı olabileceği gibi aynı zaman da alerjiden kaynaklı da meydana geliyor olabilir. Öksürüğü kesmek için çeşitli yöntemler bulunmakta. Bu yöntemler öksürük başladığında uygulandığı zaman kısa sürede öksürüğü kesmekte.

Öksürmeye başlayınca yapılacak şeylerden bir tanesi de hemen sıcak bir duş almaktır. Duş süresi biraz uzun tutulabilir. Sıcak sudan çıkan buharı içinize çektiğinizde nefes yollarınızı da açmış olursunuz. Bununla birlikte sıcak su her zaman için kaslara iyi gelmektedir. Bu yüzden öksürürken kasılmış olan kasları da yumuşatacaktır. Sıcak duş almak vücudu rahatlatacağı için öksürürken istem dışı yapılan bir harekette vücudunuzun zarar görmesini de engeller.

Bal Tüketimi Önemli

Öksürüğü kesen yöntemler arasında bir diğer yöntem de bal tüketmektir. Eğer uzun bir süre öksürük krizine girmişseniz muhtemelen boğazınız ve genziniz tahriş olmuştur. Bal her zaman için boğazınızın rahatlamasını sağlar. Bazı kişiler için bal oldukça tatlı olabilir. Böyle durumlarda ise balı zerdeçal veya zencefil ile karıştırıp yiyebilirsiniz. Bal öksüren çocuklara da yedirilmelidir.

Gün içinde yeterince çay tüketiyorsanız, içtiğiniz normal çay yerinde bitki çaylarını da tercih edebilirsiniz. Bitki çayları da öksürükten kaynaklı tahrişlere iyi gelecektir. Bitki çaylarının neredeyse tamamına yakınını tüketmek öksürüğü kesen yöntemler arasındadır. Ancak imkân varsa meyan kökü de içilebilir.

İçinde bulunduğunuz ortam da öksürüğe sebep olabilir. Bu konuda yaşadığınız evin tozlanmamasına dikkat edebilirsiniz. Evinizde bulunan alerjik tozlar sürekli olarak öksürmenize sebep olabilir. Öksürüğü kesen yöntemlerden bir tanesi olarak içinde bulunduğunuz mekanların temizliğine ve mekandaki toz oranına da dikkat edebilirsiniz. Çok fazla tozlu ortamlarda bulunmamak oldukça önemlidir.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu