Güzellik Sırları

Saç Bakımında Badem Yağı Nedir Ne İşe Yarar

Saç Bakımında Badem Yağı Nedir Ne İşe Yarar

 

Bitkilerin birçok derde deva olduğu biliniyor olsa da hangi bitkinin nelere faydası olduğunu çok iyi bilmekte ve öğrenmekte yarar var.  Yararları oldukça fazla olan badem, saçlar, kirpikler ve sakalları güçlendirici ve besleyici etkisi ile kullanılabilir.

İçeriğinde %25 linoleik asit,%68 oleik asit,%4 palmitik asit ve palmitoleik, stearik ve linolenik asidin %1 oranında dağılması ile elde edilmektedir. Yağ asitlerinin vücuda fayda sağlaması yönünden badem yağı önerilmektedir. Vücuda destek sağlayan vitaminlerden A, K vücut için oldukça destek olan vitaminlerdendir.

Piyasa da acı ve tatlı badem yağı bulunmakta olduğundan hangisini kullanacağınız konusunda kararsızlığa düşebilirsiniz. Genelde yenilebilir olanlar tatlı badem yağı olarak görülmekte acı badem yağları ise aşırı kullanım ile zehirli etkide olduğundan çok fazla kullanımı önerilmez.

Badem Yağının Faydaları Neler?

Badem yağının içeriğinde bulunan yağ asitleri cildinizde nemlenme sağlar ve kurumayı önler. Ciltte çatlak ve döküntülerin yok olmasında yardımcı olur. Özellikle soğuk havalarda cildinizin rüzgârdan kurumasını önlemek için cildinize badem yağı sürebilir gün içinde kuru ve ayazın neden olduğu cilt kurumalarına karşı önlem alabilirsiniz.

Kuruyan dudaklar içinde badem yağı faydalıdır. Nemlendirici etki gösteren badem yağı dudak çatlamalarını önler.  Badem yağı güneşin zararlı etkilerinden badem yağı cildinizi korur. Badem yağı saçlara, kirpik ve sakallara oldukça iyi gelir.

Gür saç ve kirpiklere sahip olmak için badem yağı kullanmanız tavsiye edilir. Bağışıklık sisteminizin güçlü olmasında badem yağı etkili olmaktadır. Ağız yolu ile alındığında kolesterol ve tansiyon gibi sorunlarında üstesinden gelmenizde yardımcı oluyor. Badem yağı bu faydalarına ek olarak sindirimde de oldukça yararlı bir yağdır.

Badem Yağının Çocuklara Yararı

Çocuklarda badem yağı kemik gelişimi için son derece yararlı. Kirpik, tırnaklar ve kaşlar içinde badem yağından yaralanmanız mümkündür.

Badem yağı nasıl kullanılır?

Saçlar gün boyunca bazı işlere maruz kalarak yıpranmakta ve zarar görmektedir. Dış etkenlerin de etkisi ile saçlarınızda dökülme ve seyrelme şikâyetleri ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Özellikle saçlar için besleyici olan badem yağının kullanımı düzenli şekilde yapılmalıdır. Saçları kökten uca besleyen özellikte olan badem yağı içeriğinde E vitamini bulunmaktadır. Saç dökülme sorunu yaşayanlar badem yağından yararlanabilir.

  • Badem Yağı;
  • Saçlara faydalıdır
  • Kemik gelişimine etki sağlar
  • Sindirime iyi gelir
  • Kabızlık ve hazımsızlığı önler
  • Saç kırıklıklarına iyi gelir

Saçlara uygulanacaksa saçın uzunluğu dikkate alınarak 1 -3 çorba kaşığı alınarak saç diplerine badem yağı yedirilir. Saça yedirildikten sonra 2-3 saat saçlarınızda kalması gerekir. Kıyafetinize bulaşmaması için bir bone kullanmanız tavsiye edilir. Daha sonra saçlarınızı yıkamanız ve durulamanız gerekir.  Badem yağına ek olarak zeytinyağı ekleyebilir saçlarınıza yedirebilirsiniz. Zeytinyağı da saçları besleyici olduğundan badem yağı ile birlikte kullanıldığından daha etkili bir bakım sağlar.

 

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu