Anne-Aile-Çocuk

Preeklampsi Hakkında Merak Ettiğin Her Şey!

Preeklampsi Hakkında Merak Ettiğin Her Şey!

Genellikle gözlendiği dönem hamileliğin yirminci haftasıdır. Halk arasında hamilelik zehirlenmesi olarak da bilinen preeklampsi, hamile olan anne adayı ve bebek için tedavi edilmediği taktirde ölümcül sonuçlar yaratabilmektedir. Bu sebepten dolayı anne adayı olan her bireyin düzenli bir şekilde kontrollere gitmeleri gerekmektedir.

Preeklampsi (Hamilelik Zehirlenmesi) Ne Anlama Gelmektedir?

Preeklampsi, bir diğer adı ile hamilelik zehirlenmesi yüksek tansiyon ile kendini belli etmektedir. Tabi ki her yüksek tansiyon yaşayan hamile bireylerin bu yanılgıya kapılmamaları gerekmektedir. En sık olarak karaciğer ve böbreklerde hasar belirtileri göstermektedir. Hamilelik zehirlenmesi yani Preeklampsi, genellikle kan basıncı normal seyreden gebelerde yirmi haftalık bir gebeliğin ardından başlamaktadır.

Tedavi edilmediği taktirde anneyi ve bebeği risk altında bırakan bir hastalıktır ve ölümcül sonuçlara yol açabilmektedir. Preeklampsi teşhisi konulan gebe bireyin en etkili tedavi yöntemi bebeğin doğması olarak gözükmektedir. Fakat bu durum doğumdan sonra da kişide iyileşme hızını etkilemektedir.

Hamileliğin erken dönemlerinde teşhis edilen preeklampsi, bebeğin gelişimi için oldukça sıkıntı yaratan bir unsurdur. Bu yüzden anne adayının ve bebeğinin ciddi bir durum ile karşı karşıya kalmasından kaçınmak gerekmektedir.

Ender de olsa preeklampsi doğum gerçekleştikten sonra da gelişim gösterebilmektedir.

Preeklampsi Belirtileri Nelerdir?

Bazı durumlarda ender de olsa hiçbir belirti göz önüne çıkmamaktadır. Yüksek tansiyon durumu yavaş bir şekilde gelişim gösterebilmek ile beraber aniden de başlama olasılığı bulunmaktadır. Kan basıncı takibi bu noktada büyük önem arz etmektedir. Kişi hamilelik süreci boyunca kan basıncı kontrolü yapmalıdır.

Çünkü hamilelikte zehirlenmenin ilk belirtici kan basıncındaki artıştan anlaşılmaktadır. 140/90 mm cıva ya da daha yüksek kan basıncı anormallik belirtisidir. Kan basıncı en az dört saat arayla ölçülmelidir. Diğer belirtiler ise;

 • İdrarda fazla protein bulunması
 • Böbrekte görülen hasar
 • Şiddetli olan baş ağrıları
 • Bulanık görüş, geçici görme kaybı olması, ışığa karşı duyarlı olan gözler
 • Üst karın bölümünde ağrı
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Az olan idrar
 • Kandaki trombosit seviyesinde azalma gözlemlenmesi
 • Karaciğer fonksiyonlarında bozulma
 • Akciğerde sıvı birikimi
 • Ani kilo alımı, ödem oluşması ( özellikle el ve yüz bölgesinde görülür)

Fakat yukarıda belirtilen özellikler normal hamilelik döneminde de görülmektedir ve net olarak preeklampsi belirtisi olarak kabul edilmemektedir.

Preeklamsi Neden Olmaktadır?

Preeklampsi durumunun kesin nedenleri birkaç faktörden oluşmaktadır Bu durumu inceleyen uzmanlar bu problemin plasentada başladığını düşünmektedirler. Bu hastalığa sahip olan kadınlarda kan damarları düzgün gelişmemiş olabilmektedir.

Bu damarlar gebelik başlarında plasentada oluşan fetüsü beslemek için oluşan kan yollarıdır. Bu damarlar normal kan damarlarına nazaran daha dar bir yapıya sahiptirler ve kan akış miktarını hormonâl sinyale göre belirlemektedirler. Bu sebepten dolayı preeklampsi oluşumu gözlemlenebilmektedir.

Hamilelik sürecinde olan her kadının uzman doktor kontrolünde gözlemlenmesi anne ve bebek için en sağlıklı olan faktörlerdendir. Bu yüzden kadınların kontrollerini ihmal etmemeleri gerekmektedir.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu