Anne-Aile-Çocuk

Ergen Çocukla Baş Etme Yolları! Bunları Kesinlikle Deneyin

Ergen Çocukla Baş Etme Yolları! Bunları Kesinlikle Deneyin

Günümüzde ailelerin en büyük problemlerinden biri ergenlik dönemine giren çocuklardır. Bu durumun yaşanmasının temel sebebi ise ailelerin ergenlik dönemine giren çocuklarını problem olarak görmesidir. Hayatın diğer evreleri gibi ergenlik de çok olağan bir evredir fakat bu süreçte çocuklar normalde çok daha hareketli, saldırgan, kavgaya meyilli ve öfkeli olduklarından ötürü diğer evrelere nazaran daha zor geçmektedir.

Ergenlik döneminde ebeveynlere büyük rol düşer. Çocuklarının yaşadığı tüm bu duygularla düzgün baş etmek onların ileriki yaşamı için çok mühimdir. Ergen çocukla baş etmenin yolları aslında sanıldığından çok daha basittir. Bu durumun kolaylıkla çözülebilmesi için ebeveynlerin öncelikle çocuklarıyla arasında empati kurması gerekir.

Ergen Çocuğu Olan Aileler Nasıl Davranmalıdır?

Ergen çocuğu olan aileler onlarla daha iyi iletişim kurabilmek ve çocuğun içine kapanıp saldırganlaşmasını engellemek için öncelikle empati bağı kurmalıdır. Çocuğunu anlayan ve onun dilinden konuşabilen anne baba bu durumun hafif geçmesine yardımcı olabilir. Zaman zaman ergen çocuktan ‘hiç kimse beni anlamıyor’ ‘tek başımayım’ ‘kimse beni sevmiyor’ sözlerini duymak oldukça olağandır.

Bu sözler aslında çocuğun ben yalnızım bana yardımcı olun demesinin bir başka versiyonudur. Ebeveynler bu durumlarda çocuklarıyla konuşmaya çalışmalı ve onları dış dünyaya yönlendirerek kendi içerisine kapanmasını engellemelidir. Çocuk hobi edinip arkadaş kurduğunda ise bu dönem çok daha az buhranlı geçecektir.

Ergen Çocukların Fevri ve Agresif Davranmalarının Sebebi

Ergen çocukların agresif davranmasının sebebi aslında ebeveynlerin anlayışsız davranışlarıdır. Çocuğun her dediğine evet deyip onu yüceltmek veya her dediğine hayır diyerek baskı kurmaya çalışmak büyük oranda geri tepecektir. Bu da çeşitli fevri çıkışlara sebep olabilir. Ebeveynlerin orantılı şekilde kararlar vermesi bu yüzden önemlidir.

Ayrıca çocuğun daha sakin olması ve içindeki enerjiyi atması için basketbol, yüzme, futbol, voleybol gibi enerji harcatan takım oyunlarına yönlendirilmesi de faydalı olacaktır. Bu sporlar onun gelişimine katkı sağlar, çocuğun kendini tanımasını ve nelerden hoşlandığını öğrenmesini destekler. Aynı zamanda takım çalışması sayesinde ergen çocuk kendini çok daha güvende hisseder.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu