Sağlık Haberleri

Kilo Almamızın En Önemli Sebepleri İşte Bunlar!

Kilo Almamızın En Önemli Sebepleri İşte Bunlar!

Beslenme tarzınız, genetik yatkınlık ve hareketsiz bir yaşam kilo almanızda etkin faktörlerdir. Kilo almamızın en önemli sebepleri işte bunlar!

Kilo almamızın en önemli sebepleri işte bunlar! Kilo alımları genellikle hareketsiz yaşam tarzından ve beslenme alışkanlıklarımızdan kaynaklanmaktadır. Bunların haricinde kilo almamızın en önemli faktörlerinden bir diğeri de hormonal rahatsızlıklarımızdır. Bunlar hipotroid yani troid bezinin az çalışmasından kaynaklanan fazla kilolardır. Menopoz, andropozların yetersizliği, insülin ve kortizol fazlalıkları da kilo alma sebeplerindendir. Bu fazlalıklar bizim yemek yeme arzumuzu artırmaktadır.

Kilo Alımımız Genetik Mi?

Kilolu olan ebeveynlerin çocukları da kolay ve aşırı kilo alabiliyor. Kilo alan kişiler incelendiğinde genetik yatkınlığın olduğu görülmektedir. Aslında bu bir bakıma yeme alışkanlığından kaynaklandığını belirtebiliriz. Aile bireylerin birbirinden etkilenerek yeme alışkanlıkları meydana gelir. Bu yeme alışkanlığı davranışsal olarak karşımıza çıkar.

Sindirim Sistemindeki Bakteri ve Virüsler

Sindirim sistemimizde yaşamımız için gerekli olan ve sürekli değişkenlik gösteren bakteri ve virüsler vardır. Bu gastrointestinal floralar bir kısmı hastalık yaparken diğer bir kısmı da yaşamımızı devam ettirmemizde faydası vardır. Bu bateriler bireylerde farklılaşır. Beslenme alışkanlıklarına göre değişen bakteriler sindirim sistemlerimizde kimimizde kilo oluştururken kimimizde de kilo kaybına neden olmaktadır.

İlaçlar ve Kimyasal Maddeler Kilo Almamıza Neden Olurlar!

Antideprasan ilaçların ve antibiyotiklerin uzun süre kullanımları da kilo almamıza neden oluyorlar. Ayrıca çevresel faktörlerden biri olan hava kirliliklerindeki kimyasallarda hormonların çalışmasını engelleyerek kilo alımına sebep olmaktadır.

Yeme Alışkanlığımız da Kilo Alma Nedenlerimizdendir!

Bulunduğumuz ortama göre değişen yeme alışkanlıklarımızda kilo almamıza neden olmaktadır. Su içmeme, öğünlerin düzensiz olması, televizyon izlerken ya da oyun oynarken yemek ve hızlı yemekte kilo almamıza zemin hazırlamaktadır. Hızlı yemek insülinin hızla salınmasına neden olur. Kan şekeri düşer ve tekrar yeme isteme haline geçeriz. Bu da kolay kilo almamıza neden olur. Hızlı yemek ihtiyacımızı karşılan fastfood tarzı yemekler ise besin ihtiyacını karşılamadan direkt olarak kilo almamızı sağlar. Yemekler besin değeri olan gıdalardan olmasına özen göstermeli ve yavaş yenmelidir.

Psikolojik Nedenler ve Uyku Düzensizlikleri

Stres, depresyon gibi yaşamımızı olumsuz etkileyen psikolojik durumlarımız bazılarımızda gereğinden fazla yeme ihtiyacı hissettirir. Üzüntüye bağlı olarak veya çok yorgun olduğumuz da veya gece uyuyamadığımız dönemlerde vücuttaki hücrelerde büyüme ve hormonların artmasına neden olur. Kilo almamızın en önemli sebepleri işte bunlardır. Bunların üstesinden gelmek için öncelikle dengeli, sağlıklı ve yeterli bir beslenme ve bol su tüketim alışkanlığına sahip olmalıyız.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu