Lezzetli Tarifler

Şekersiz Bir Tatlı Olan İncir Uyutması Tatlısı

Şekersiz Bir Tatlı Olan İncir Uyutması Tatlısı

Yalnızca 3 malzemeden oluşan incir uyutması tatlısı son derece pratik ve hafif bir tatlıdır. Ülkemizin pek çok yöresinde bilinen tatlı sıklıkla tüketiliyor. Bu tatlı incirin sütü mayalamasıyla oluşuyor. Tatlının en önemli özelliği ise içerisinde şeker bulunmamasıdır. Şekersiz olması tatsız olduğu anlamına gelmesin. İncir ile gerekli tat sağlanıyor. Aynı zamanda şeker kullanılmayıp incirin eklenmesi daha sağlıklı bir tatlı türünü ortaya çıkarmış oluyor. Şekersiz ve meyveli bir tatlı olması sebebiyle diyet yapanların sıklıkla tercih ettiği bir lezzettir. Bu tatlıyı çocuklar da çok seviyor. Az malzemeyle, her damak zevkine uyabilecek bir tatlı arayışınız varsa bu tarifi deneyebilirsiniz.

Malzemeler

  • 2,5 su bardağı süt,
  • 7 adet kuru incir (Yaklaşık 150 gram),
  • 5 tatlı kaşığı dövülmüş iri ceviz içi.

İncir Uyutması Tatlısının Hazırlanışı

Kuru incirleri yıkayın ve birkaç dakika kadar suda bekletin. İncirin saplarını kesin, geri kalanını küçük zar biçiminde doğrayın. Ardından sütü ısıtın ve ısıttığınız sütün içerisine incirleri koyun, el doğrayıcısıyla incirleri parçalayın. İncir parçası kalmamasına özen gösterin. Sonra tatlıyı kuplara eşit bir biçimde dökün. Tatlının üzerine bir tatlı kaşığı ceviz içi ekleyin ve kaşıkla üzerine bastırın. Sonra kupları bir tepsiye dizin ve üzerine streç film geçirin. Onun üzerini ise bir mutfak örtüsüyle kaplayarak 3 saat oda sıcaklığında bekletin. Tatlı mayalandıktan sonra buzdolabına koyun, soğuduktan sonra servis edebilirsiniz.

İncir Uyutması Tatlısı Tarifinin Püf Noktası

İncir uyutması tatlısının kıvamının tutmasın için en önemli nokta sütün sıcaklığının doğru ayarlanmasıdır. Sütün sıcaklığı yoğurt mayalama sıcaklığı kadar olması gerekir. Aynı zamanda eğer evinizde el doğrayıcı yoksa sütü ısıttıktan sonra rondoya koyup incirler ile birlikte rondodan geçirmeniz daha iyi olur.

İncir Uyutması Tatlısı İçin Servis Önerisi

Tatlıyı buzdolabında dinlendirdikten sonra soğuk olarak servis edilmelidir.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu