Lezzetli Tarifler

Kokoreç ve Hazırlama Yöntemi

Kokoreç ve Hazırlama Yöntemi

 

Türk mutfağı için et ürünlerinin yeri bir başkadır. Sadece et yemekleri bile anlatılmayacak kadar fazla ve çeşittedir. Bu yemeklerden bir tanesi de Kokoreçtir. Kokoreç bazı insanlar için tercih edilen bir et yemeği değildir. Ancak ciddi bir kesim için ise olmazsa olmazdır.

Kokoreç, hayvanın bağırsaklarından yapıldığından dolayı baz insanlar için tercih edilmemekte. Ancak gerçekten özenli bir şekilde hazırlanan bu yemek, her insan için vazgeçilmez bir et yemeği olabilir. Bu anlamda kokoreç satan yer yerden kokoreç alınması tavsiye edilen bir durum değildir.

Kokoreç yapımı başlı başına özveri ve sabır isteyen bir olay. Kokoreç satmak için acele şekilde üretilen kokoreçler bu lezzetin adını karalamaktan öteye geçemiyor. Yapımı oldukça zahmetli olan bu yiyeceğin sadece hazırlanma aşaması bile uzun saatler alan be içerisinde pek çok süreci barındıran bir iş. Bu bakımdan lezzetli bir kokoreç hazırlanması, her adımının özveri ile eksiksiz bir şekilde yapılmasından geçmekte.

Kokoreç Nasıl Hazırlanır?

Bilinenin aksine kokoreç, hayvandan çıkarıldıktan sonra kavurma gibi hemen yapılabilen bir yiyecek değil. Hayvanın bağırsakları çıkarıldıktan sonra çok iyi bir şekilde temizlenmelidir. Bu temizleme aşaması normal şartlarda 15 ila 20 dakika arasında yapılır. İyice temizlendikten sonra bir gece boyunca suda bekletilir. Ertesi gün hazırlanan kokoreç bir gece de süt içinde bekletilir ve bir sonraki gün pişirilecek safhaya ulaşır. Görüldüğü üzere hayvandan çıkarıldıktan sonra kokoreç hazırlama işlemi minimum üç gün sürmektedir.

Geçen üç günün sonunda kokoreç artık kokusuz bir hale gelmiş olmalıdır. Eğer kokoreç yerken burnunuza sizi rahatsız eden bir koku geliyorsa bu kokoreçten değil, kokorecin iyi yapılamamasından kaynaklıdır. Bu yüzden kokoreç konusunda ön yargılı olmadan önce satın alınan yerin bu işi ne kadar dikkatli ve özenli yapılabileceğine de dikkat edilmeli.

Kokoreç, özellikle İzmir’de son derece yaygın olarak tüketilen bir yiyecek. Ülkemizin en iyi kokoreç ustalarının İzmir’de oldukları da hemen hemen tüm kokoreç severler tarafından kabul edilmiş durumda. Bununla birlikte İzmir’de yapılıp servis edilen kokoreçlere hiçbir şekilde et ve baharatın dışında bir malzeme konulmaz. Ancak İstanbul, Ankara ve Eskişehir gibi illerde zaman içinde kokoreç, domates, biber gibi malzemelerle birlikte ekmek arasında bir arada servis edilmekte ki bu kokorecin lezzetinin alınmasında çok büyük bir engeldir. Kokorecin tadını almak isteyen insanlar için kokoreci sade bir şekilde tüketmek en mantıklısı olacaktır.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu