Anne-Aile-Çocuk

Zeka Geliştiren Oyuncak Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Zeka Geliştiren Oyuncak Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Oyuncaklar bir çocuk için çoğu zaman eğlence amaçlıdır. Ama çocuklar aynı zamanda eğlenirken öğrenir ve kendilerini geliştirirler. Oyuncaklar çocukları duygusal ve bilişsel olarak etkiler ve sosyal yönden de etkili olmalarında faydalıdır. Bebekken zeka ve dikkat geliştirici oyuncaklardan ziyade bebeği eğlendiren oyuncaklar seçilmeli. 3 – 6 yaş arasında ise çocuğunuzun hayal gücünü geliştirecek oyuncaklar seçmelisiniz.

Her yaşın oyuncak seçimi farklıdır. Bebekler nesne kavramını ilk defa oyuncakları sayesinde öğrenirler. Anneleri yanlarında yokken oyuncaklarıyla oynarlar ve anneleriyle zaman geçirdikleri gibi onlarla geçirirler. Hatta bazen oyuncaklarıyla duygusal bağ bile kurabilirler ve insan ile ilişkilerini etkileyebilirler. Çocuklar arasındaki oyuncak kavgası ve oyuncak değişimi de ilerideki hayatları için bir ön izlemedir. Bu yüzden çocuğumuz için oyuncak seçimimizi dikkatli ve özenli yapmalıyız.

Zeka Geliştiren Oyuncaklar

Günümüzdeki ebeveynler bilgili oldukları için çocuklarına oyuncak seçiminde fazla titiz olabiliyorlar ve zeka geliştirici oyunlar seçebiliyorlar. Fakat bunu yaparken o kadar çok oyuncak alıyorlar ki bu da gereksiz bir alım oluyor. Klasik ve basit bir düzeneğe sahip bir oyuncak da çocuğa katkı sağlayabilir. Çocuğunuz için pek çok zeka geliştirici oyuncak mevcuttur.

Bebeklik zamanındayken genellikle çıngıraklı ve canlı renkli oyuncaklar tercih edilir. Çocuğunuzun dikkatini toplamasına yardımcı olur. Sonraki yaşlarda ise genellikle nesneleri, şekilleri, renkleri, sayıları tanımasına yardımcı olacak lego, blok, konuşan oyuncaklar, çocuk bowlingi, çocuk bulmacası tercih edilebilecek oyuncaklar arasındadır. İleriki yaşlarda ise bebek, araba, zeka küpü, solo testi, daha gelişmiş puzzlelar tercih edilebilir. Bu tercih edilen oyuncakların nasıl değerlendirildiği çok önemlidir.

Aile aktiviteleri İçin Çocuk Oyuncakları

Çocuğunuza aldığınız oyuncakları çocuğunuzla beraber sizde oynayın ve ona zaman ayırın. Bu çocuğunuzu duygusal ve bilişsel yönden çok faydalı etkileyecektir. Çocuğunuzla kağıt ve kalem alıp bir şeyler yazın, çizin. Birbirinize araba sürün, top yuvarlayın, evcilik oynayın, oyun arabası tamir edilecek oyun alın ve çocuğunuzla beraber eğlenin. Zeka ve dikkatinin gelişmesi için çok pahalı oyunlar almanıza gerek yok. Kreşe başladığında zaten fazlaca oyuncakla haşır neşir olacaktır. Çocuğunuzun eğlenebileceği oyuncaklar alın.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu