Sağlık Haberleri

Sigara Ömrü Kısaltır mı?

Sigara Ömrü Kısaltır mı?

 

Sigara hangi açıdan bakılırsa bakılsın insan sağlığı için zararlı bir alışkanlıktır. Keyif vericiliğine aldanarak ya da özenti sonucu merakını gidermek için sigaraya başlayan bir insan, bir müddet sonra büyük ve içinden çıkılmaz bir tuzağın içine girdiğini fark eder.  Sigara akciğer kanserine neden olur, KOAH hastalığına neden olur, kalp krizine neden olur. Bunun gibi bir sürü hastalığa neden olan sigara dünya genelinde sigaradan ölen insan sayısı 6 milyonu aşmaktadır. En az kokain ve eroin kadar bağımlılık yapan sigaradan kurtulmak isteyenler ciddi bir irade ortaya koymalı. Aksi taktirde sigarayı bırakmak kolay değildir.

Sigarayı bırakmayı zorlaştıran en önemli nedenler arasında yoksunluk hissidir. Bu yoksunluk hissi yerine bir şeyler konabilirse sigara bırakılabilir. Söz gelimi her sigara içme isteği geldiğinde, yer değiştirmek, sakız çiğnemek bir bardak su içmek ya da bir meyve yemek isteği köreltecektir.

Bir Sigara Bırakma Yöntemi

Bireysel olarak çok ilginç yöntemlerle sigarayı bırakmayı başarmış bir insandan da bahsetmek doğru olacak. Bu kişi 20 yıllık bir sigara tiryakisi ve sigara içmekten vazgeçmeye kesin karar vermiş. Paketini aldığı gibi çöpe fırlatmış. Yarım saat geçmeden sigara içme isteği her koldan zihne saldırmış. Vatandaşın bulduğu çözüm çok enteresandır.

Kendini kendi yöntemleri ile adeta hipnotize ederek biraz sonra sigara içeceğine ikna etmiş. Ama asla o biraz sonra gelmemiş. Her zaman biraz sonraya ertelemiş. Aradan tam 10 yıl geçmiş ve bu kötü alışkanlık tarihe gömülmüş.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu