Anne-Aile-Çocuk

Akran zorbalığına karşı ne yapmalıyız?

Okulların başlamasıyla birlikte, anne-babanın hayatına ürkütücü bir kavramda giriyor.
Çocuğunuzda ciddi bir travmaya sebebiyet verebilecek bu hassas konu hakkında sorularımızı ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTE NP İSTANBUL Hastanesi Çocuk Ergen Psikoloğu Özge Özkan’a yönelttik.
Akran zorbalığı kaç yaşında görülmeye başlar

Akran zorbalığı en çok 7-17 yaşlar arasında görülür. Yaşıtlarının sözlü ve fiziksel tacizine uğrayan, alay edilen, dışlanan, şiddet gören, tehdit edilmesi, harçlığı alınan çocukların durumu git gide artış gösteriliyor. Kızlarda psikolojik zorbalık ön plandayken erkeklerde fiziksel zorbalık ağır basıyor.

Akran zorbalığının altında yatan nedenler nelerdir?

1. Bireysel nedenler
Öğrenciler çerçevesinde arkadaşlarına karşı saldırgandır. Yetişkin bireylere karşı öfke duyuyor ve saldırgan oluyorlar. Zorbalığa(istismara)uğrayan öğrencilerle çok az empati kuruyorlar. İç dünyalarında güvensiz ve zayıf bir kişilik yatıyor.

2.Psikolojik zorbalık
Kişiyi bilerek olarak grup dışında tutup yalnızlığa itmek, oyunlara almamak, izole etmek, yok saymak, görmezden gelmek, dışlamak, hakkında yalan yanlış dedikodular yapmak, bu olaylara psikolojik zorbalık deniliyor.

3. Okula ait nedenler
Müdür, müdür yardımcıları ve öğretmenlerin okul ortamındaki, oyun alanlar okul bahçesi yetersiz denetimleri akran zorbalığı atmasına sebep olur.

3.Ailesel nedenler
Çocukluğunun ilk yıllarında çocuğa karşı yetersiz ilgi ve sevgiyle belirginleşen olumsuz tutum, çocuğun geleceğinde diğer insanlara karşı şiddete başvuran, acımasız ve saldırgan tutum gösterme riskini arttırıyor.
Eğer bir bakımının çocuğunun akranlarına, kardeşlerine ve yetişkinlere karşı sergilediği şiddet içeren davranışlara kesin sınırlandırmalara getiremiyorsa, izin verici bir tutum gösteriyorsa, çocuğunun saldırganlık düzeyi artabilir.

Sonuç: çocukluk ve ergenlik çağında yetersiz ilgi, sevgi ve bakım verilmesi çocuk ve ergende saldırgan davranış gelişmesinin nedenlerinden bazıları Ailenin çocuğa yetiştirirken güç kullanması çocuğun saldırgan davranışlar artar. Çocuklara bu olayları cezaya dönüştürmemek gerekiyor.

Kendi çocuğumuz bir akranına zorbalık yapıyorsa ne yapmalıyız?

Gençler üzerinde yapılan araştırmalarda, anne-baba tutumunun genç erkeklerde zorbalık davranışının gelişmesinde büyük etkisinin olduğu görülüyor. Bu olaylar genellikle aile içi ilişkilerinde yetersiz. Okul dışında çocuklarının kendilerinin ifade etmelerine fırsat tanımayan, çocuklarını hatalı bulan ebeveynler oldukları sonuca varılıyor.

Çocuğunuzla, öğretmeniyle ve diğer velilerle bu konuda sağlıklı iletişim kurmanın yolları nelerdir?
Okul yönetimi ve öğretmenlere düşen bunları erken fark edip başlangıçta engellemeye çalışmak. Öğrenciler arasında ilişkileri gözlemek sorunu ortaya çıkarmalarına yardımcı olur.

Zorbalığın var olduğu bilinen okullarda öğretmenler, öğrencilerin arkadaşlık ilişkilerini tanımalı ve akran danışmanlığı zorbalığı azaltıcı faaliyetlerde bulunmalı.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu