Sağlık Haberleri

Cilt Bakımında Hangi Serum Kullanılmalı?

Cilt Bakımında Hangi Serum Kullanılmalı?

 

Cildin ihtiyaçlarına uygun ürünleri düzenli kullanarak yapılan ve elde edilen sonuçlar bütününe cilt bakımı adı verilir. Her insanın cildi farklı yapılara sahiptir. Karma, yağlı, kuru, normal ve hassas olmak üzere 5 farklı cilt tipi vardır. Cilt bakımının vazgeçilmezi olan serumlar cilt tiplerine ve cildin ihtiyaçlarına göre kullanılmalıdır. Cilt serumları diğer cilt bakım ürünlerine kıyasla daha yoğun bir yapıya sahip olmakla birlikte çok kolay emilebilen özelliğe sahiptir.

Serumlar Vitamin ve Minerallerden Oluşur

Cilt 20’li yaşlardan itibaren bakıma ihtiyaç duyar. Vücudumuz ve cildimiz gerek çevresel etkenlerden ötürü gerek yapısından ötürü serum takviyelerine ihtiyaç duyar. Serum alırken en dikkat edeceğimiz nokta alkol barındırmıyor olmasıdır.  Cilt bakımı serumları, cildin dermal tabakasına kadar inerler ve alkol barındırması geri dönülmeyecek sorunlara sebebiyet verebilir ve cildin ph seviyesini tamamen bozar. Serumlar değişik vitamin ve minerallerden oluşan içeriklere sahiptir. Stres, yorgunluk, güneş gibi etkenlerden dolayı hırpalanmış olan cildi en doğru şekilde ve hızlı olarak onarmasına yardımcı olacak en etkili yöntem düzenli olarak cilde uygun serumları kullanmaktır.

Hangi Serum Ne İşe Yarar?

  • C vitamini serumu: Asidik bir yapıya sahip olan C vitamini serumu cildi ölü hücrelerden arındırarak daha sağlıklı ve parlak bir görüntü elde etmeye olanak sağlar. Cilde uygulandığında cildin kolajen üretme hızı artar ve aynı zamanda leke gidermede etkilidir
  • Gözenek sıkılaştırıcı serum: Gözenekleri belirgin hale gelmiş olan bireylerin gözenekleri sıkılaştırmak ve görünümünü en aza indirmek için kullanabilecekleri serumdur. Genellikle ince yapılıdırlar ve ciltte ağırlık hissi oluşturmazlar
  • Aydınlatıcı serum: Işıltısını kaybetmiş ciltlerin kullanabileceği serumdur.
  • Onarıcı serum: Yıpranmış olan ciltlerin kullanabileceği onarma gücüne sahip serumlardır .
  • Nemlendirici serum: Özellikle kuru cilde sahip kişilerin kullanması gereken serumdur. Kuru ciltli kişilerin ciltleri genelde uzun süre nemli kalmazlar. Nemlendirici serum bu kişilerin ciltlerinin daha uzun süre nemli kalmasına olanak sağlar .

Serum alırken mutlaka cilt tipine uygun serumlar tercih edilmelidir. Aksi takdirde cildiniz istenmeyen hasarlara maruz kalabilir. Bu da hiç istemediğimiz bir durumdur.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu