AŞK

Erkek Evlilikten Neden Korkar!

Erkek Evlilikten Neden Korkar!

Erkek Evlilikten Neden Korkar! İşte Korkaklık Belirtileri

Son yıllarda psikologların en çok duyduğu ve toplumun en büyük sorunlarından biri olan evlilik korkusu günümüzde özellikle erkekler tarafından sıklıkla hissedilir. Evlilik korkusu aslında çok küçük olayların gün geçtikçe ve üstüne birikmesiyle doğar. Bu korkunun erkeğin üzerindeki etkisi kişiden kişiye karakteristik bakımdan değişse de pek kişiyi evlilikten vazgeçirme noktasına gelebilir.

İlgili Makaleler

Kişinin üzerine yüklenen sorumluluk duygusu ve bunu kaldıramama korkusu insanlara ani ve kötü kararlar verdirebilir. Evlilik korkusunun kadınlar üzerinde erkeklere nazaran daha az etkili olmasının nedeni ise kadınların daha duygusal açıdan bakmasıdır. Üstelik ataerkil toplum yapısına göre kadın evi geçindirmekle yükümlü olmadığından dolayı erkeğe nazaran daha az baskı hissetmesi olağandır.

Erkekler İçin Evlilik Ne Anlama Gelir?

Erkekler için evlilik kelimesi kişiden kişiye değişebilen bir kavramdır. Bazı erkekler evlilikten oldukça korkup geri dursa da bazıları ise bu konuda hiçbir tereddüt hissetmez. Evlilikten korkmanın belirtileri arasında kişinin bu konu açıldığında kendini sürekli geri çekmesi ve ortamdan uzaklaşması diyebiliriz. Erkek bu konuyu konuşmayarak yok sayar ve bu da bir nevi evlilik korkusunun belirtisidir.

Bu korkunun önceden anlaşılmasına yardımcı olan diğer bir belirti ise çiftlerin birbirinden uzaklaşmasıdır. Konuşamayan, konuştuğu zamanda da hiçbir ortak noktada anlaşamayıp sürekli kavga etmek aslında erkek başta olmak üzere her iki tarafın da evliliğe dair korkularının ve uyuşmazlıklarının olduğunun göstergesidir.

Erkeklerin Evlilikten Korkmasını Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

Erkeklerin evlilik korkusunun diğer bir nedeni ve en önemlisi ise partnerinin ona uyguladığı şiddetli baskıdır. Bu baskı ve beklenti neticesinde evlilik gibi bir düşüncesi olmayan fakat buna zorlanan erkek zaman geçtikçe bu durumdan korkmaya başlar. Bu durum sonucunda kişi çeşitli psikolojik krizlerle başa çıkmaya çalışarak mevcut ilişkisinin daha da kötüleşmesine maalesef etki edemez. Bu durumun önlenmesi için karşı tarafın evliliğe dair baskı yapmaması, evlilik konusunu erkeğin açmasını beklemesi ve çok hevesli görünmemesi gerekir. Beklenti ve baskıya maruz kalmayan erkek ise güzel giden ilişkisini evlilikle taçlandırmayı kendi içerisinde istemeye başlayabilir.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu