Pratik Bilgiler

Mutfakta Kullanılan Yağların Saklanma Koşulları

Mutfakta Kullanılan Yağların Saklanma Koşulları

Yemeklerin olmazsa olmazı olan mutfakta kullanılan yağların saklanma koşulları her zaman en çok merak edilen konuların başında gelmektedir.

Mutfakta kullanılan yağların saklanma koşulları genel olarak pek çok kişinin bilgisi olmayan ve cevaplar aranan konuları ilk sırasında yer almaktadır. Yağlar her zaman elinizde altında bulunması ve yemeklerin yapılması için gereken besin maddeleridir. Birçok yağ çeşitleri bulunmaktadır. Ancak mutfaklarda en fazla kullanılan yağlar zeytinyağı, tereyağı ve ay çiçek yağı çeşitleridir. Bu yağların saklama koşulları pek çok farklı şekilde olurken en çok tercih edilen saklama koşulları şunlardır;

1 – Zeytinyağı Saklama Koşulları

Sağlıklı beslenmeyi tercih edenler yemeklerini zeytinyağı ile pişirmeyi tercih ederler. En uzun süre saklanması mümkün olan bu yağlar uygun saklama koşulları doğrultusunda 24 ay boyunca bozulmadan muhafaza edilmektedir. Zeytinyağını saklamak için en uygun koşullar ışıktan uzak ve serin kuru ortamlardır. Aynı zamanda bu yağları plastik şişelerde değil cam şişelerde saklamanız gerekmektedir.

2 – Ayçiçek Yağı Saklama Koşulları

Ayçiçek yağı saklama koşulları mutfaklarda çok fazla kullanıldığı için çok önemli bir konudur. Özellikle kızartmalar ve pasta işlerinde çok kullanılan bu yağların ömrü 12 ay olmaktadır. Ayçiçek yağının yine kuru ve serin bir yerde saklanması gerekmektedir. Bu yağ çeşitleri kesinlikle buzdolabına konulmaz. Çünkü buzdolabında Ayçiçek yağı daha kolay bozulur ve kalınlaşarak özelliğini kaybeder.

3 – Tere Yağı Saklama Koşulları

Türk kültürünün en önemli besin maddesi olan tereyağı dondurularak kullanılması durumunda yaklaşık olarak 12 ay muhafaza edilebilir. Dolabın alt kısmında ömrü daha kısa olmaktadır. Tereyağı buzlukta saklanmalı ve kullanılacağı zaman eriterek kullanılması gerekir. Aksi taktirde buzdolabının alt kısmında saklanan tereyağında küf meydana gelecektir. Tereyağı daha uzun ömürlü olarak kullanmak isteyenler tamamen yağ eritilmeli ve cam kase içinde saklanmalıdır.

4 – Hindistancevizi Yağı Saklama Koşulları

Son yıllarda çok fazla kullanılmaya başlanan ve mutfaklara yabancı olan Hindistancevizi yağı saklama koşulları cam bir kavanoz içinde serin, karanlık bir yerde saklanmalıdır. 12 ay ömrü bulunan bu yağlar sağlıklı ve lezzetli yağlar olduğundan çok fazla tercih edilmektedir.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu