Sağlık Haberleri

Ağız Kokusuna Ne İyi Gelir?

Ağız Kokusuna Ne İyi Gelir?

 

Pek çok kişinin zaman zaman yaşadığı sorunlardan biri ağız kokusudur. Bu sorun ağız hijyeninin iyi sağlanmadığı durumlardan kaynaklı olabileceği gibi bazı hastalıkların da habercisi olabilir. Eğer sıkça ağız kokusu durumu ile karşı karşıya kalıyorsanız ilk olarak düzenli bir şekilde ağız ve diş bakımlarınızı yapamaya özen göstermenizde fayda vardır. Eğer tüm ağız hijyeninizi sağladığınızdan emin iseniz o halde sorun mide ve bağırsak gibi sindirim organlarından kaynaklı olabilir. Bu gibi durularda ise hemen uzman bir hekimden destek almanız önerilir. Öte yandan ağız koksuna neden olan bir diğer etmen ise kronik ilaç kullanımıdır. Çünkü ilaçlar da kötü kokulara neden olabilir. Bu gibi sorunlarla başa çıkmak için ağız kokusuna ne iyi gelir? Sorusunun yanıtını yazımızda bulabilirsiniz.

Nefesin Kokması Neden Olur?

Nefesin kötü kokmasının altında bazı durumlar yatar. Eğer nefesin kokması neden olur? Sorusunun cevabını merak ediyorsanız işte detaylar;

  • Mide hastalıkları,
  • Ağızda diş çürümesi,
  • Dişler üzerinde ve dil üzerinde biriken çeşitli ağız bakterileri,
  • Kötü kokuya neden olabilecek gıdaların tüketimi (soğan ve sarımsak gibi…)
  • Kronik hastaların kullandığı ilaçlar,
  • Ağız içinde yer alan porselen kaplama dişler ve diş telleri,
  • Diş eti iltihaplanması ve boğaz enfeksiyonları,
  • Tüm bu durumlar karşısında çeşitli ağız kokuları meydana gelebilir.

Ağız Kokusuna Ne İyi Gelir?

Sürekli yaşanan ağzı ve nefes kokuları kişilerin günlük yaşantısında kendilerine olan öz güvenin kaybolmasına neden olur. Buna ek olarak iletişimde kalitesizlik gibi durumlar da meydana gelebilir. İşte tüm bu sorunlardan kaçınmak adına, ağız kokusuna ne iyi gelir? Sorusunun yanıtını sizler için derledik…

Karanfil; bilindiği üzere karanfil harika bir antioksidan kaynağıdır. Ağız içinde yer alan tüm kötü kokuya neden olan bakterilerin zamanla ortadan kalkmasına yardımcı olur. Ağzı içine alınan birkaç adet karanfil ile daha sağlıklı ve daha temiz kokan bir ağız yapısına kavuşabilirsiniz.

Nane çayı; özellikle ağız kokunuzun mideden ya da bağırsak sorunlarından hatta boğaz enfeksiyonlarından kaynaklandığını düşünüyorsanız o zaman gün içinde nane çayı tüketebilirsiniz. Nane çayı ile hem daha ferah bir ağız yapısına kavuşacaksınız hem de midenizde oluşan yaraların ve enfeksiyonların önüne geçebilirsiniz.

Tarçın; hem aromatik yapısı sayesinde hem de iyi bir antiseptik özellikte olması sayesinde, ağız ve mideden kaynaklı sorunların önüne geçebilirsiniz.

Limon; bilhassa diş yüzeyinde biriken çeşitli tarar ve diş taşları ağız kokusuna neden olur. Bu gibi durumlarda ise dişerinizi limon ile ovabilirsiniz. Veya diş macununun üzerin birkaç damla limon damlatabilirsiniz.

Portakal kabuğu; tütün kullanan kişilerde ağız kuruluğu ve ağız kokusu çok sık görülür. Bu gibi durumlardan kaçınmak için portakal tüketebilirsiniz. Ayrıca portakal kabuğunu kaynatıp içtiğinizde de sorun ortadan kalkacaktır.

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu