Yaşam Tarzı

Sosyal Medyanın Doğru Kullanılması Ne Demektir?

Sosyal Medyanın Doğru Kullanılması Ne Demektir?

 

Günümüzde sosyal medya kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır. Neredeyse hayatın büyük çoğunluğu sosyal medyada geçmektedir. Sosyal medyanın hem zararları hem de yararları oldukça fazladır.  Toplum sosyal medya  kullanımı açısından düşünce  olarak ikiye ayrılmaktadır. Toplumun bir kesimine göre sosyal medya faydalı bir aktivitedir, diğer bir kesimine göre ise oldukça zararlıdır. Bazen insanlar gerekse araştırma olsun gerekse fikir alışverişi olsun direkt uğradıkları yer sosyal medya olmaktadır. Bu aslında hem yararlı hem de zararlı bir eylem olmaktadır.

Sosyal Medya Kullanımının Faydaları Nelerdir?

Bilgilere kolayca ulaşılması için  ya da bir başka bireylere ulaşım açısından faydalıdır.  Fakat zarar olarak ta bireyin araştırma, üzerine düşünme eylemlerini ortadan kaldırmaktadır. Sosyal medya kullanımı ile birlikte gerçek insani ilişkilerimiz kaybolmaktadır. Bunun yanında insanlık bağımız gerçekte yok olmuş,  sanal ortama geçmiştir. Eskiden insanlar bir araya geldiklerinde sohbet etmekteydi. Fakat teknolojinin beraberinde getirdiği sosyal medya kullanımı bunu ortadan kaldırılmıştır.  Aynı zamanda bireyin sağlığı da kötü etkilenmektedir.  Bunun en iyi örneği gözlük kullanmakta olan bireylerdir. Gözlük kullanan bireylerin neredeyse çoğu bu sebepten ötürü kullanmaktadır.  Her ne kadar isim olarak sosyalleştirmeyi hedef almış gibi görünse de aslında kullanıcının kendi içerisine kapanmasına sebebiyet vermektedir.

Sosyal Medya ve Sosyal İletişim

Sosyal medyada bulunan insanlarla iletişime geçmek ile gerçek hayattaki insanlarla iletişime geçmek arasında çok fark vardır. Birey yüzünü görmediği bir kişiyle rahat tartışıp kendini savunulabilir  fakat yüz yüze iken bunu yapamaz. Bu da özgüven eksikliğine sebep olmaktadır. Sosyal medyada vakit geçirmek insanların kitap okuma, gazete okuma ya da televizyon izleme oranlarını büyük ölçüde düşürmüştür. Teknolojinin getirdiği  sosyal  medya kullanımı kültürel değerlerin de  yok olmasına neden olmaktadır. Hatta bireyin yaşam memnuniyetini de büyük oranda düşürmüştür. Kısacası sosyal medya kullanımının yararları  olsa da zararları daha fazladır. Aslında her şey  insanların sosyal medyayı ne amaçla  kullandığına bağlıdır. Yararlı işler için kullanıp insana fayda sağlanırsa hiçbir sorun oluşmaz. Ama sosyal medya kötüye kullanılırsa  elbette ki kötü sonuçlar doğuracağı herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Fakat unutulmamalıdır ki her şeyin belli bir ölçüde kullanılması gibi sosyal medyayı da amaçları doğrultusunda ölçülü kullanmak gerekmektedir.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu