advertorialÖneriyoruz

Cevizin Faydaları Nelerdir? Cevizin İnanılmaz 5 Faydası

Cevizin Faydaları Nelerdir? Cevizin İnanılmaz 5 Faydası

 

Cevizler, en temelde Omega-3 yağ asitleri açısından zengin olmasıyla dikkatleri çeker. Diğer birçok gıdadan daha yüksek miktarda antioksidan içerir. Bu bağlamda günlük birkaç adet ceviz tüketilmesi, genel vücut sağlığınızın güçlenmesine katkı sağlar. Cevizi bir atıştırmalık olarak tüketebileceğiniz gibi salatalara, makarnalara, kahvaltılık gevreklere, unlu mamüllere hatta çorbalara bile ekleyebilirsiniz.

Cevizin Faydaları Nelerdir?

Mineral, lif, vitamin ve antioksidan içeriği sebebiyle taze cevizin faydaları saymakla bitmez. Ceviz özellikle kalp ve beyin fonksiyonlarının güçlenmesine yardımcı olan özellikleriyle dikkatleri çeker. Aşağıdaki listede cevizin sağlığınıza sunduğu beş faydayı bulabilirsiniz.

Beyin Sağlığına Faydaları

Birçok çalışma, düzenli olarak ceviz tüketmenin beyin fonksiyonlarını gelişmesine yardımcı olacağını göstermiştir. Özellikle yaşa bağlı olan dejenerasyonlara katkı sağladığı da çalışmalar arasında yer alır. Bu bağlamda ceviz, hafıza gelişimi ile de ilişkilendirilir. Düzenli tüketiminde alzheimer hastalığının yavaşlamasına da katkı sağladığı bilinir.

Kalp ve Damarlara Faydaları

Tıpkı sağlıklı yaşam alışkanlıklarını edinmek gibi düzenli olarak ceviz tüketmek ve Omega-3 yağ asitlerini edinmek, kalp hastalığı riskini azaltabilir. Cevizin zengin içeriği, kan damarlarının işlevlerini yerine getirmesine, böylelikle de atardamarlarda herhangi bir problem oluşması riskinin azalmasına yardımcı olabilir.

Kolesterole Faydaları

Ceviz LDL olarak adlandırılan kötü kolesterol seviyesinin azalmasına katkı sağlayabilir. Ayrıca antienflamatuar özelliği ile vücudun güçlenmesine de destek verebilir. Ancak cevizdeki yağ miktarı yüksek olduğu için porsiyon kontrolü yaparak tüketilmesi gerekir. Aksi takdirde kilo artışı yaşanabilir. Her gün birkaç tane ceviz tüketmek, faydalarından maksimum seviyede yararlanmanız için idealdir.

Kemiklere Faydaları

Ceviz, kemik yoğunluğuna katkı sağladığı bilinen bakır açısından son derece zengindir. Ayrıca içerisinde hem cilde hem de kemiklere faydalı olan kolajen ve elastinin bulunur. Bunların yanı sıra magnezyum ve manganez içeriği de kemiklerin kalitesini iyileştirmeye destek veren bileşenlerdir.

Bağışıklık Sistemine Faydaları

Hastalıklarla savaşmak için bağışıklık sisteminin düzgün çalışması gerekir. Ceviz, antioksidan içeriği ile bağışıklığın güçlenmesine katkıda bulunan gıdalardandır. Ayrıca bu yemiş, alternatiflerine nazaran daha fazla antioksidan içermesi ile ön plana çıkar.

Güçlü Antioksidan Kaynağı

Taze cevizin, faydaları ve güçlü antioksidan içeriği ile dikkatleri çekmesinin sebebi E vitamini, melatonin ve iç kabuğunda bulunan polifenol bileşenlerinden gelir. Bununla birlikte 28 gram tükettiğinizde vücut için faydalı olan Omega-3 yağ asitlerinden 2,5 gram kadar elde etmiş olursunuz. Bunlarla birlikte bir porsiyon yani 30 gram ceviz aşağıdaki özelliklere sahiptir.

  • Yetişkin bir bireyin B9 vitamini de olarak bilinen folik asit ihtiyacının yüzde 7’sini karşılar.
  • 200 kalori, 1 gr şeker ve 20 gram yağ içerir. Eğer kilo kaybına yönelik bir diyet yapıyorsanız beslenme programınıza günde en fazla iki adet ceviz eklemeniz tavsiye edilir.
  • Yaklaşık 5 gr protein içerir. Bu sebeple sporcu beslenmesinde önemli bir yer tutar. Smoothie gibi içeceklerinize bu gıdayı ekleyerek zengin içeriğinden faydalanabilirsiniz.
  • 20 mg kalsiyum ve 0.72 gr demir içerir. Bu sayede metabolizmanızın doğru çalışmasına yardımcı olur.

Sizler de kaliteli ve lezzetli bir ceviz satın alarak bu gıdanın faydalarından yararlanmak isterseniz, meraklilar.com’dan hemen sipariş verebilirsiniz.

 

Facebook Comments Box

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu