Sağlık Haberleri

Böbrek Taşı Nedir Sebepleri Nelerdir?

Böbrek Taşı Nedir Sebepleri Nelerdir?

 

Günümüzde birçok insanın mustarip olduğu sorunlardan biri de böbrek taşıdır. Şüphesiz dünya üzerindeki en sancılı hastalıktır. Çünkü inanılmaz şiddetli ağrıları olabilmektedir. Erkeklerin taş düşürme esnasında çektikleri acı, kadınların doğum yaparken çektikleri sancıya denktir diyebiliriz.

Böbrekler, vücutta boşaltım sistemi açısında çok önemli organlardır. İçerisinde biriken ürik asit gibi fazlalıkları idrar yoluyla dışarı atar. Aralıklarla böbreklerde bu işlev çok sıkı olamayabilir. Bundan dolayı içerideki ürik asit zamanla kristalleşir ve git gide büyür. Bir süre sonra bu kristal artık bir çökeltiye dönüşür. Yani böbrek taşı haline gelmiş olur. Bu durum, kişilerin vücut fonksiyonları ile alakalıdır.

Böbrek taşı nüksetme ihtimali yüksek bir hastalıktır. Bu nedenle daha önce böbrek taşı düşürmüş insanların doktor tavsiyelerine kulak vermesi gerekir. Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde, kısa süreli operasyonlarla böbrek taşı alınabiliyor. Üstelik hasta aynı gün taburcu olup gündelik yaşamına devam edebilir.

Özellikle vücudun su ihtiyacı karşılanmadığında ve dengesiz beslenmeden kaynaklı olarak meydana gelen böbrek taşı, şu belirtileri verir:

  • Aşırı ağrı
  • İdrarda kan görülmesi
  • Mide bulantısı
  • Kusma
  • İdrar yaparken yanma ve acı hissi
  • Sık aralıklar ile idrara çıkma

Bu durumlarda mutlaka üroloji doktorlarına gidilmesi şiddetle tavsiye edilir. Yakınınızdaki insanların tavsiyelerinden ziyade, doktor tavsiyelerine uyulması gerekir.

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu